Gündem
Giriş Tarihi : 21-12-2020 01:38   Güncelleme : 24-12-2020 15:24

Bakan Koca: Milletin zihnini bulandırmaya kimsenin hakkı yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle mücadele sürecine ilişkin eleştiride bulunanları uyararak, "Hastanın ölüm belgesinden hareketle ithamda bulunmak haksızlıktır. Bu milletin zihnini bulandırmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.

Bakan Koca: Milletin zihnini bulandırmaya kimsenin hakkı yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecine ilişkin, "Salgının ilk gününden beri vatandaşlarımızın mücadelemize gösterdiği teveccüh ve sağlık ordumuza duyulan güven basit iddialarla yıpratılmamalı" ifadelerini kullandı.

"Kendimizi eksik görmeyi bırakalım"

"Salgınla mücadele ortak paydamızdır" diyen Koca, "Sağlık sistemimize olan güveni sarsacak mesnetsiz ithamlardan uzak durulmalı. Kendimizi eksik görmeyi bırakıp milletimizle ve onun evlatları ile gurur duyalım." değerlendirmesinde bulundu.

"Hangi ülkenin hastasının daha çok olduğunu bilmiyoruz"

Bakan Koca, "Biz hasta sayısını vaka sayısından bağımsız olarak açıklıyoruz. Oysaki birçok ülke açıklamıyor. Dolayısıyla hangi ülkenin hastası daha çok bilmiyoruz" dedi.

Bakan Koca, "Kimsenin toplumun umutlarını tüketecek ve karamsarlığa itecek yorumlar yapmaya hakkı yoktur" diye konuştu.

"Hastanın ölüm belgesinden hareketle ithamda bulunmak haksızlıktır"

Bakan Koca, "Sistemimizde bir kişinin testi bir kere pozitif çıkmış ve tedavi sırasında vefat etmişse, bu kişi testi daha sonra negatif çıksa da Covid-19'dan ölmüş kabul edilmektedir. Sağlık altyapımızın birçok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğu ortadadır. Hastanın ölüm belgesinden hareketle ithamda bulunmak haksızlıktır. Bu milletin zihnini bulandırmaya kimsenin hakkı yoktur" değerlendirmesini paylaştı.

"Dünyanın en iyi hekimleri Türk hekimleridir"

Koca, "Dünyanın en iyi hekimleri Türk hekimleridir. Hastasını ailesinin bir ferdi bilen, can kurtarmak için canını ortaya koyan Türk hekimlerinden, hemşirelerinden, hasta bakıcılarından başkaları değildir" dedi.