Gündem
Giriş Tarihi : 24-02-2021 22:57   Güncelleme : 28-02-2021 02:52

Bakan Koca hatasını kabul etti: 'Vatandaşımızdan özür diliyorum'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte katıldığı, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesinde ortaya çıkan fotoğraf nedeniyle vatandaştan özür diledi.

Bakan Koca hatasını kabul etti: 'Vatandaşımızdan özür diliyorum'

Her fırsatta koronavirüs salgınına karşı sosyal mesafe ve kalabalıktan uzak durma uyarısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve iş insanı Fatih Saraç'ın babası Muhammed Emin Saraç'ın cenazesinde ortaya çıkan fotoğrafı büyük eleştiri konusu olmuştu.

Salgın yokmuşçasına binlerce kişinin mesafeye dikkat edilmeksizin bir araya geldiği Fatih Camii avlusunda, Bakan Koca'nın ve Erdoğan'ın saf tuttuğunu gösteren fotoğraflara salgında yaşamını yitirenlerin yakınları isyan etmişti.

"Bu benim kusurum"

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, "Bu benim kusurum" diyerek özür dilediği açıklamada şöyle dedi:

  • Ben cenazede o tarz mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünün olabileceğini öngörmedim. Öngörmem gerekiyor muydu? Evet, gerekiyordu. Bu benim kusurum. Vatandaşımızdan bu anlamda özür diliyorum.

CHP'nin sorusuna tepki gösterdi: "Ahlaki bulmuyorum"

Öte yandan Bakan Koca, Kılıçdaroğlu'nun, 'Çin'den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Keymen şirketi tarafından Devlet Malzeme Ofisi'ne her bir dozunun 12 dolardan fatura edilip edilmediği' sorusuna da, "Vatandaşımıza bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Ben bu yaklaşımı, davranışı, birlik ve beraberliği bozma noktasındaki bu yaklaşımı ahlaki bulmuyorum. Veremeyecek hiçbir hesabımız da yok. Yarın açıklama yapacağım" dedi.