Gündem
Giriş Tarihi : 20-08-2020 00:17   Güncelleme : 22-08-2020 03:10

Bakan Koca açıkladı: Son 1.5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. Son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık" dedi. Koca, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 64.8 olduğunu açıkladı.

Bakan Koca açıkladı: Son 1.5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Çeşitli sebeplerle zaman zaman gerçekleşen vaka artışlarının yıldırıcı olmaması gerektiğini söyleyen Bakan Koca, son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaşıldığını belirtti.

Evde tedavi yönteminde yeni bir uygulamaya geçileceğini ifade eden Koca, "Hekimlerimiz Tele-Tıp denilen uygulamayla hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak" dedi.

İl ve ilçe bazında özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar için alınan önlemlere ilişkin soruyu da yanıtlayan Koca, "65 yaş ile ilgili bir kısıtlama Türkiye genelinde yok. Bu karar illere bırakıldı" ifadelerini kullandı.

"SON 1.5 AYIN EN YÜKSEK HASTA SAYISINA ULAŞTIK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bilim Kurulu toplantılarımız aynı titizlikle devam ediyor. Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. Son 1.5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık. Az veya çok, her artış uyarı olmalıdır. Geçmiş güne değil, yarınlara bakmaya davet ediyorum. Salgınla mücadelemiz başarıyla devam ediyor. Bundan şüpheniz olmasın.

Salgın bir süreçtir, bu tür değişkenlikler tüm dünyada görülmektedir. Gereken başarı da ısrardır. Çeşitli sebeplerle zaman zaman vuku bulacak artışlar bizi yıldırmamalıdır.

"GÜNLÜK TEST SAYIMIZ BİRKAÇ GÜN İÇİNDE 100 BİNİN ÜZERİNE ÇIKACAK"

Tarihte düz çizgi halinde seyreden salgın olmamıştır. Önemli olan mücadelede istikrardır. Koronaya karşı bugün itibariyle geldiğimiz noktayı özetlemeye çalışayım. Yeni hasta sayılarının tekrar binin üzerine çıkmasından sonra 3 Ağustos'ta 41 bin olan günlük test sayımız dün 82 bin olarak gerçekleşti. Bu sayı birkaç gün içinde 100 binin üzerine çıkabilecek.

"EVDE TEDAVİDE 'TELE-TIP' UYGULAMASINA GEÇİYORUZ"

Evde tedavi edilen hastalarımız için önümüzdeki günlerde yeni uygulamaya geçiyoruz. Hekimlerimiz 'Tele-Tıp' denilen uygulamayla hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak. Hasta takibinde teknolojinin yardımıyla yeni bir adım atmış olacağız. İlaç tedariğinde herhangi bir sıkıntımız yoktur. Antiviral ilacın üretimine 4 firmamızla başlamıştık.

"ALINAN TEDBİRLER SONUCUNDA 10 ŞEHİRDE VAKA SAYILARI DÜŞTÜ"

Salgının sonuçları açısından en önemli gösterge, ağır hasta sayımızdır. Bu gruptaki hastalarımız kronik rahatsızlığı olan ve büyüklerimizden oluşmaktadır. Tedavileri gerçekten büyük zorluklarla gerçekleşiyor. Vaka tablosunda her gün karşımıza çıkan vefat sayılarının arkasında sağlıklı bir insanın asla bilemeyeceği çırpınışlar var.

Türkiye salgınla mücadelede filyasyon çalışmasının büyük etkisini gördü. Filyasyon çalışmamız dünya basınında gündem oldu. Her filyasyon ekibimizde 1 hekimi görevlendirdik. Sivas ve Urfa'da kısa bir süre yaşanan hasta yoğunluğu dışında başka bir sorun yaşanmamıştır.

Alınan tedbir kararları sonucunda 10 şehirde vaka sayıları düştü, 12 şehirde stabil hal geldi.

"GİTTİĞİNİZ TÜM MEKÂNLARDA KARAKOD UYGULAMASI SİZE BİLGİ VERİYOR"

7 şehirde mücadele sürüyor. Bildiğiniz gibi bakanlığımız HES adlı mobil uygulama geliştirmiştir. Bu uygulamaya riskli alan uygulaması kazandırdık.

Şu anda pilot bölge olan Kırıkkale'de, bu özellik ay sonunda tüm ülkede hizmete girecek. Gittiğiniz tüm mekânlarda karakod uygulamasıyla size bilgi verecek. Bir temaslı bulunmuş mu, bulunuyor mu bunu öğreneceksiniz. HES kodu üreten vatandaş sayısı 25 milyonu geçti.

Kolluk kuvvetleri, şehirlerarası ulaşımda yaptıkları değerlendirmede yolculuklarda riskli kişileri bu uygulama sayesinde engellemektedir.

"YAYILIM ARTTIKÇA VİRÜS İNSANLARA DAHA ÇOK BULAŞACAKTIR"

Okullarda yüz yüze eğitime geçilecek tarih başka açılardan da önem arz ediyor. Sonbahar ayına girecek olacağız. Tıp dilinde infülanze, yani gribin arttığı bir dönem olacak. Haberlerden duydunuz zannediyorum. Bilim dünyasının öngörüsü, Covid'in zamanla mutasyona uğrayarak grip gibi bir hastalık olacağı yönündedir. Bunlar temkinle karşılanması gereken iyi haberlerdir.

Yayılım arttıkça virüs insanlara daha çok bulaşacaktır. Şimdi bütün insanlık benzer duygular içinde. Şunu unutmayın; tarihte son bulunmamış bir salgın yoktur. Tarihte son bulunmamış savaş da yoktur.

"ELİMİZDE YETERLİ MİKTARDA İLAÇ VAR"

Zatüre oranımız özellikle son dönemde giderek azalmakta. Elimizde yeterli miktarda artık Türkiye'de üretilen ilacın olduğunu söyleyebilirim. Bu ilaca erken dönemde artık ayakta başlamayı uygun gördük ve başladık. Erken dönemde bu ilaçları ne kadar erken başlarsak pnömani oranının azaldığını görüyoruz.

Konya'da geçen ay yüzde 27.06 olan oran pnömani oranı son hafta yüzde 12.51'e, son 3 gün yüzde 10.42'ye kadar düştü. Özellikle ilaç kullanımı bayramdan bu yana artış gösterdiği için. İzmir'de geçen ay yüzde 13 olan oran, son hafta 7.78'e, son 3 gün 6.17'ye indi. İstanbul'da son hafta yüzde 4.28'e, son 3 gün yüzde 3.67'ye kadar düşmüş oldu. 12.1 olan oran, son hafta 5.61'e, son 3 gün ise 4.57'ye kadar düşmüş oldu.

"SERVİS YATAĞI DOLULUK ORANI YÜZDE 51.3, YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 64.8"

Türkiye'nin salgınla mücadelesine başarısızlık etiketi yapıştırmaya çalışan varsa, ya salgının ne anlama geldiğini bilmiyor, ya da bildiği kadarını da siyaseten unutmayı tercih ediyor.

Covid-19 ve diğer tüm hastalıklar dahil olmak üzere servis yatağı doluluk oranı yüzde 51.3, yoğun bakım yatağı doluluk oranı yüzde 64.8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31.7'dir.

1 Temmuz'da 7 bin 507 olan filyasyon ekibi sayımız, 9 bin 344'e çıktı. Temaslı zincirinde olduğu bilinen kişilere ulaşma oranımız son 45 gün içinde yüzde 98.9'dur.

​SORU - CEVAP

Okulların açılması...

MEB ile komisyonumuzun eğitimle ilgilenen birimi sürekli irtibat halinde. Okulların 21 Eylül'de açılmasından yanayız. Muhtemelen kademelendirme tazında olur. Önümüzdeki haftalarda netleştirilerek açıklaması yapılır. Gerektiğinde uzaktan, online, hibrit gibi yöntemler olabilir.

Covid-19 tanı kitlerinin pahalı alındığı iddiası...

Siyaseti pandemiye bulaştırmayalım. Sağlık Bakanlığı yurtdışından alınan 8.75 dolarlık kit dışında, DMO'nun yaptığı ihalede ortaya çıkan 9.8 liranın üzerinde bir fiyat uygulaması yapmamıştır. İnsanları yanıltmayalım. Kitin arkasında nasıl küresel oyunların oynandığını çok iyi biliyorum; emin olun kitap yazılır.

Aşı çalışmaları...

Ülkemizde aşı ile ilgili 13 çalışma var, bunlardan 3'ünün hayvan çalışmaları bitti. Aşı ile ilgili çalışan ekiplere her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Bunun içinde hem Bakanlık olarak, hem TUSEP olarak aşı çalışması yapan bütün arkadaşlarımıza her türlü kolaylığı gösterme çalışması içerisindeyiz. Dünyada ise Rusya, Çin, Almanya ve İngiltere'nin çalışmaları var. Rusya ile çalışmalarımız devam ediyor. Biz faz 3 çalışmasının Türkiye'de yapılması şeklinde konuştuk. Faz 3 çalışmasına geçmeden öncede preklinik çalışmalarını görerek başlatmayı düşünüyoruz. Almanya'da yapılan çalışma ile ilgili de faz 3 çalışmasını Türkiye'de yapmak için bize müracaatlar oldu. Tedarik konusunda iletişim içerisindeyiz.

Grip aşısı...

Grip aşısının kimlere yapılacağıyla ilgili genel kriterlerini biliyoruz ama bu yıl Covid olduğu için, Covid nedeniyle daha çok risk taşıyanlar kimlerdir, bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Bu yıla özel aşının daha fazla tüketileceğini biliyoruz, bunun için bu yıl yetecek kadar aşıyı temin etme noktasında yoğun bir gayret içinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Herkesin grip aşısı olması gibi bir durum önerilmiyor, mümkün de değildir. Kimlere grip aşısı yapılma zorunluluğunun olduğunu genel olarak biliyoruz. Grip aşısı yapması zorunlu olan hastalara da aşıyı ücretsiz olarak yapmaktayız.

İl bazında alınan koronavirüs önlemleri...

65 yaş ile ilgili bir kısıtlama Türkiye genelinde yok. Bu karar illere bırakıldı.

Sağlık çalışanları...

Covid-19 ile yoğun bir şekilde ilgilenen tüm sağlık çalışanlarımız için düzenlenen bir ek ödeme 1 Ağustos'tan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ödenecektir. Aile hekimlerimize de 1 Ağustos itibariyle Covid-19 hastası takibi esas alınarak bir ek ödeme yapılacak.