Siyaset
Giriş Tarihi : 02-09-2021 02:37   Güncelleme : 07-09-2021 00:00

Bahçeli'den 'seçim barajı' açıklaması: 'Yüzde 7 olarak tescillendi'

Cumhur İttifakı'nın seçim barajı kararını açıklayan MHP lideri Bahçeli, "Seçim barajı yüzde 7 olarak tescillendi" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'den 'seçim barajı' açıklaması: 'Yüzde 7 olarak tescillendi'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Seçim barajının yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olsun tartışmaları lüzumsuz emek ziyanıdır" diyen Bahçeli, "Cumhur İttifakı'nın iki ana partisi kurulan bir komisyon marifetiyle, seçim sistemi ve barajın oranı hususunda samimi ve iyi niyetli şekilde görüşmeler yapmışlardır" ifadelerini kullandı.

"Kerameti kendinden menkul şahıslar, gazete köşelerinde ahkâm kesenler"

Bahçeli, Cumhur İttifakı'nda görüş ayrılığı iddialarına ilişkin şunları ifade etti:

Televizyon ekranlarında bilirkişilik taslayan kerameti kendinden menkul şahıslarla, gazete köşelerinde ahkâmlar kesen bazı kalem sahiplerinin seçim barajı etrafında anlamsız tartışmaları körüklemek istedikleri anlaşılmaktadır.

Bu yolla da Cumhur İttifakı sanki bir görüş ayrılığı varmış gibi ima, ihsas ve hatta iddia içine gömülmüşlerdir.

"Başka bir değerlendirmeye gerek kalmamıştır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçakta yaptığı seçim barajı açıklamasıyla bu konudaki arayış ve çalışmaların noktalandığını söyleyen Bahçeli, şöyle devam etti:

Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretinin ardından uçakta bulunan basın mensuplarına barajın yüzde 7 olacağını açıklamıştır.

Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı'nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır.

Siyasi gündemi meşgul eden sadece seçim sistemi ve barajın ne olacağı değil, zillet ittifakının siyasi düşkünlüğü, bu zihniyetin üslubuna ambargo koyan tehlikeli kirliliktir.