Dünya
Giriş Tarihi : 10-11-2020 01:23   Güncelleme : 14-11-2020 01:10

Azerbaycan ordusu Rus helikopterini düşürdü: 'Yanlışlıkla vurduk'

Ermenistan'da Nahçıvan sınırı yakınında düşürülen Rus helikopteriyle ilgili açıklamada bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, helikopterin yanlışlıkla vurulduğunu bildirdi.

Azerbaycan ordusu Rus helikopterini düşürdü: 'Yanlışlıkla vurduk'

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Rusya Savunma Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, 9 Kasım 2020 tarihinde saat 18.30’da, Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırının Nahçıvan bölgesinde, Rusya Federasyonu’na ait bir Mi-24 savaş helikopteri vuruldu" denildi.

"HAVA SAVUNMA RADARLARININ ALGILAMA BÖLGESİ DIŞINDAYDI"

Dağlık Karabağ bölgesinde aktif çatışmaların devam ettiği sırada, helikopterin Ermenistan-Azerbaycan sınırının çok yakınında uçtuğunun altını çizen Bakanlık, uçuşun akşam karanlık saatlerde alçak mesafede, hava savunma radarlarının algılama bölgesi dışında gerçekleştiğine dikkat çekti.

Daha önce Rus savaş helikopterlerinin bu bölgede görülmediği kaydedilen açıklamada, "Bu faktörler bağlamında ve bölgedeki gergin durum ile Ermeni tarafının olası provokasyonlara karşı hazır olma durumu karşısında, nöbette olan askeri birimler tarafından hedefi imha etme kararı alındı" ifadelerine yer verildi.

"RUSYA'DAN ÖZÜR DİLİYORUZ, TAZMİNAT ÖDEMEYE HAZIRIZ"

Tamamen yanlışlıktan kaynaklanan ve Rusya'yı hedef almayan bu trajik olay bağlamında, Azerbaycan'ın Rusya'dan özür dilediğini vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, "Azerbaycan tarafı, ölen mürettebatın ailelerine en içten başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyor. Azerbaycan tarafı, tazminat ödemeye hazır olduğunu açıkladı" ifadelerini kullandı.