Gündem
Giriş Tarihi : 21-01-2022 02:05   Güncelleme : 24-01-2022 04:49

AYM'den, savunmasını hazırlaması için HDP'ye 30 günlük süre

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın esas hakkındaki görüşünü partiye gönderdi. Yüksek Mahkeme, savunmasını hazırlaması için HDP'ye 30 günlük süre verirken, partinin 2 talebini de reddetti.

AYM'den, savunmasını hazırlaması için HDP'ye 30 günlük süre

Anayasa Mahkemesi (AYM), kapatılması istemiyle açılan davada, 29 Kasım 2021'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanarak Yüksek Mahkeme'ye gönderilen esas hakkındaki görüşü, savunmanın hazırlanması için Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) gönderdi.

Partiye, savunmasını hazırlamak için 30 günlük süre verildi.

HDP'nin talepleri kabul edilmedi

Yüksek Mahkeme, HDP'nin, siyasi yasak istenen partililerin savunmalarının da Başsavcılığa gönderilmesi yönündeki talebini reddetti. Ayrıca daha önceki görevleri nedeniyle AYM üyesi İrfan Fidan hakkındaki HDP'nin reddihakim talebi de reddedildi.

Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

Bundan sonra, HDP, esas hakkındaki savunmasını hazırlayacak. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün bu aşamalarda istenebilecek ek süre taleplerini de Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.

Ek delil veya yazılı ek savunma verilebilecek

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından AYM Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.