Gündem
Giriş Tarihi : 24-07-2020 20:27   Güncelleme : 27-07-2020 02:52

Ayasofya Camii'nde ilk hutbe: Ali Erbaş minbere kılıçla çıktı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii'nde ilk cuma hutbesini okumak için minbere elinde kılıçla çıktı.

Ayasofya Camii'nde ilk hutbe: Ali Erbaş minbere kılıçla çıktı

Tartışmalar eşliğinde 86 yıl sonra yeniden cami olarak ibadete açılan Ayasofya Camii'nde ilk cuma namazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeyi okumak için minbere elinde bir kılıçla çıktı.

Diyanet’in resmi sitesinde yayınlanan cuma hutbesinin dışına çıkan Erbaş, Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'yı cami olarak vakfettiğini hatırlatarak, "Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar" dedi.

"FETHİN SEMBOLÜ OLAN CAMİLERDE BU BİR GELENEKTİR"

Erbaş Ayasofya’da ilk cuma hutbesine kılıçla çıkmasını soran gazetecilere, "Fethin sembolü olan camilerde bu bir gelenektir. 481 yıl kesintiye uğramadan kılıçla çıkılmıştır. Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz İnşallah" dedi.

Yıllardır süren hasretin sona erdiğini belirten Erbaş'ın, cuma namazında okuduğu hutbe şöyle:

"BUGÜN MÜMİNLERİN SEVİNÇ GÖZYAŞLARI İLE KIYAMA DURDUĞU GÜNDÜR"

Bu mübarek vakitte, bu mukaddes mekânda tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Ayasofya Camii Şerifi Kurban Bayramı'nın gölgesinin üzerine düştüğü bugün yeniden cemaatine kavuşuyor. Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor. Bugün Ayasofya kubbelerinden yeniden salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan seslerinin yankılandığı gündür. Bugün müminlerin sevinç gözyaşları ile kıyama durduğu gündür. Bugün şeref ve tevazu günüdür.

"VAKFEDİLENİ ÇİĞNEYEN LANETE UĞRAR"

Bizleri böyle onurlu bir güne kavuşturan cenabı Hakk'a sonsuz selamlar olsun. 'Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Ve o asker, ne güzel askerdir' buyurarak fethi müjdeleyen Muhammed Mustafa'ya selam olsun. Bilim ve sanat dehasına, gemilerini karadan yürüten, İstanbul'u fethe mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han'a selam olsun. Ayasofya'yı minarelerle süsleyen mimarların piri Mimar Sinan'a selam olsun. Ayasofya'nın ibadete açılmasını bekleyen bütün mümin kardeşlerimize selam olsun.

Ayasofya'nın cemaatine kavuşması için canla başla emek veren büyüklerimize selam olsun. Bu kadim mabet âlemlerin Rabbi olan Allah'a kulluğun ifadesidir. Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar.

"İSLAM MEDENİYETİNİN YÜKSELMEYE DEVAM EDİŞİNİN İSPATIDIR"

Ayasofya'nın ibadete açılması tarihin müktesebatına gereği olarak mukaddes bir caminin asli vasfına dönüştürülmesidir. Temeli tevhit, tuğlası ilim olan İslam medeniyetinin yükselmeye devam edişinin ispatıdır.

İslam düşmanlığı nedeniyle dünyanın çeşitli bölgelerinde yıkılan camiler vardır. Mazlum ve masum yüz milyonlarca Müslüman zulme uğramaktadır. Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'da sergilediği davranışı örnek gösteriyor ve her türlü zulme dur demeye davet ediyorum.

Bugün insanı insanla buluşturmaya, insanı tabiatla tanıştırma her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bütün dünyaya seslenmek istiyorum. Ey insanlar Ayasofya Camimizin kapıları, tıpkı Selimiye, Sultanahmet camilerimiz gibi Allah'ın bütün kullarına açık olacaktır. Cenabı Hak şanlı tarihimizde mümtaz bir yeri, gönüllerimizde müstesna bir yeri olan Ayasofya Camimize bizlere hakkıyla hizmet etmeyi nasip eylesin.

Ayasofya Cami'nin yeniden ibadete açılmasında emeği geçen başta zatı devletleri Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bütün devlet büyüklerimizi sevdiği kullar zümresine ilhak eylesin.

DİYANETİN SİTESİNDE YAYIMLANAN CUMA HUTBESİ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yayınlanan cuma hutbesi ise şöyle:

Muhterem Müslümanlar... Bugün, Ayasofya'nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salaların yükseldiği gündür. Evlad-ı Fatihan'ın hasreti, ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya Cami-i Şerifi bugün yeniden mümin ve muvahhit cemaatine kavuşuyor. Bizleri böyle şerefli ve tarihî bir günde bir araya getiren Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. 'Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Ve o asker, ne güzel askerdir' buyurarak fethi müjdeleyen Resûl-i Ekrem Efendimize salat ve selam olsun.

"AYASOFYA, FETHİN NİŞANESİ VE KIYAMETE KADAR CAMİ OLMASI KAYDIYLA ONU VAKFEDEN FATİH'İN EMANETİDİR"

Bu müjdeye nail olma aşkıyla yollara düşen İstanbul'un manevi mimarı Ebû Eyyûb el-Ensârî Hazretleri başta olmak üzere, ashab-ı kirama, onların kutlu izinden gidenlere, Anadolu'yu bize vatan eylemiş, korumuş ve emanet etmiş olan bütün şehit ve gazilerimize selam olsun. Çağının en gelişmiş teknolojisini üreten, gemilerini karadan yürüten, Allah'ın izni ve inayetiyle İstanbul'u fetheden, sonra da bu aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, o genç ve dirayetli padişaha, Fatih Sultan Mehmet Han'a selam olsun.

Ayasofya, asırlar öncesinden gelen gül rengi bir muştudur. Ayasofya, fethin nişanesi ve kıyamete kadar cami olması kaydıyla onu vakfeden Fatih'in emanetidir. Bu nadide emanetin cemaatine kavuşması için dünden bugüne canla başla emek veren büyüklerimize, ilim ve fikir insanlarımıza, irfan ve ihsan öncülerimize, tüm kardeşlerimize selam olsun.

"BEŞ ASIR BOYUNCA CAMİ OLARAK MÜMİNLERİ BAĞRINA BASAN MUKADDES BİR MEKÂNIN ASLİ VASFINI KAZANMASIDIR"

Aziz Müminler... Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması, beş asır boyunca cami olarak müminleri bağrına basan mukaddes bir mekânın, aslî vasfını kazanmasıdır. Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması, başta Mescid-i Aksa olmak üzere, yeryüzünün bütün mahzun ve mazlum mescitlerinin ümide kavuşmasıdır. Ayasofya'nın ibadete açılması, temeli tevhid, tuğlası ilim, harcı erdem olan medeniyetimizin yükselmeye devam edişidir.

"BİZİM MEDENİYETİMİZ CAMİ MERKEZLİ BİR MEDENİYETTİR"

Kıymetli Müslümanlar... Bizim medeniyetimiz, cami merkezli bir medeniyettir. Camilerimiz, birlik ve dirliğimizin, ilim ve irfanımızın kaynağıdır. Yüce Rabbimiz, cami ve mescitleri imar edenler hakkında şöyle buyurmaktadır: 'Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolda oldukları umulanlar bunlardır.' Bir caminin yapılması ve varlığını koruması için gayret gösteren kimseleri Peygamberimiz cennetle müjdeler: 'Her kim Allah için bir mescit bina ederse, Allah da ona cennette bu mescidin benzeri bir köşk bina eder.'

"ŞİMDİ BİZE DÜŞEN, CAMİLERİMİZİ HAYATIMIZIN MERKEZİNE ALMAKTIR"

Aziz Müslümanlar... Şimdi bize düşen, birlik ve kardeşlik şuuruyla camilerimizi canlı tutmaktır. Camilerimizi hayatımızın merkezine almaktır. Kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla camilerimizde olmak, camilerimizle hayat bulmaktır. Ayasofya Cami-i Şerifi'nin ifade ettiği ulvi anlamlara sahip çıkmak için daha büyük bir inanç, azim, kararlılık, heyecan ve özveri ile çalışmaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor513
 • 2Fenerbahçe511
 • 3Fatih Karagümrük58
 • 4Antalyaspor58
 • 5Kasımpaşa68
 • 6Göztepe67
 • 7BB Erzurumspor47
 • 8Galatasaray57
 • 9Sivasspor47
 • 10Hatayspor47
 • 11Konyaspor46
 • 12Kayserispor56
 • 13Çaykur Rizespor55
 • 14Trabzonspor55
 • 15Yeni Malatyaspor55
 • 16Denizlispor55
 • 17Gaziantep FK54
 • 18Beşiktaş44
 • 19Gençlerbirliği44
 • 20Başakşehir FK54
 • 21MKE Ankaragücü41
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum