Gündem
Giriş Tarihi : 18-12-2020 06:06   Güncelleme : 21-12-2020 00:48

Avrupa'da koronavirüs aşılama tarihleri belli oldu

Koronavirüs salgınıyla mücadelede Avrupa Birliği'nin toplu aşılama programı nihayet belli oldu.

Avrupa'da koronavirüs aşılama tarihleri belli oldu

450 milyon nüfuslu Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine karşı toplu aşılama programına 10 gün içinde başlıyor.

Avrupa Birliği'nin icra organı Avrupa Komisyonu'nun Başkanı Ursula von der Leyen, ilk aşılamanın 27 Aralık'ta Almanya, Avusturya, İtalya'dan başlayacağını duyurdu.

Aralık'ın 27'sinde başlıyor

27 AB üyesi ülkenin tamamında aynı gün koordineli başlama çağrısında bulunmuş olan Von der Leyen, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "AB genelinde aşılama 27, 28 ve 29 Aralık'ta başlayacak" ifadelerini kullandı.

Bu tarih, Britanya'nın Biontech-Pfizer aşısına onay vermesinden üç hafta sonrasına denk geliyor.

Avrupa İlaç Kurumu'ndan onay bekleniyor

Bunun gerçekleşmesi için önce Avrupa İlaç Kurumu'nun (EMA) aşıya onay vermesi gerekiyor.

EMA'nın konuyla ilgili 21 Aralık'ta bir açıklama yapması bekleniyor.

Reuters'e konuşan AB'den üst düzey bir yetkili, Biontech-Pfizer aşısına acil kullanım yetkisi için birliğin Komisyon aracılığıyla nihai onayının 23 Aralık'ta çıkabileceğini söyledi.

Almanya'da ilk yaşlı bakımevlerinde, İtalya'da sağlık çalışanlarına yapılacak

Avrupa Komisyonu'nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, Die Welt gazetesine verdiği demeçte, AB üyesi ülkeleri aşı hazırlıkları konusunda acele etmeleri yönünde uyararak, "Herkes aşının olabildiğince hızlı bir biçimde vatandaşların kullanımına hazır hale gelmesi için çalışmalarını tamamlamalı. Bu, hepimiz için en güzel Noel hediyesi olacaktır" dedi.

Almanya'da da Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ile eyaletlerin sağlık bakanları arasındaki toplantıda ilk Covid-19 aşısının 27 Aralık'ta yapılması hedefi kabul edildi.

İlk aşılamalar Almanya'da yaşlı bakımevlerinde, İtalya'da ise sağlık çalışanlarına yapılacak.