Dünya
Giriş Tarihi : 25-10-2021 01:56   Güncelleme : 28-10-2021 05:05

Avrupa Parlamentosu'ndan Erdoğan'a 'Osman Kavala' yanıtı

Avrupa Parlamentosu'nun Başkanı Sassoli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan büyükelçilerin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesini talep etmesine sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Avrupa Parlamentosu'ndan Erdoğan'a 'Osman Kavala' yanıtı

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Başkanı David Sassoli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülke büyükelçisinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesini talep etmesinin ardından sosyal medya hesabında açıklamada bulundu.

"Türkiye hükümetinin otoriterliğe kayışının açık bir işareti"

Sassoli, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi Türkiye hükümetinin otoriterliğe kayışının açık bir işaretidir. Gözümüz korkmayacak. Osman Kavala'ya özgürlük" dedi.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Eskişehir'de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullanmıştı:

Kavala dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir yaa? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye! Burada kalkıp da Dışişleri'ne gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. 'Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim. Zira, bunlar Türkiye'yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.