Gündem
Giriş Tarihi : 01-02-2021 23:18   Güncelleme : 06-02-2021 05:37

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden Türkiye'ye son tarih

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2014'te süreleri dolmadan görevlerinden alındığını iddia ettiği 49 Hakim ve Savcılar Kurulu üyesi ve 120 Yüksek İdari Mahkemeler ile Yargıtay üyesi iki grubun davaları için Türkiye'ye hukuki gerekçe sunması için 17 Mayıs’a kadar süre verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden Türkiye'ye son tarih

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), süreleri dolmadan görevlerinden alınan ve başka yerlere yerleştirilen yargı mensuplarına ilişkin bugün verdiği mütalaada, Türkiye'ye, durumun izah edilmesi ve hukuki gerekçelerin ortaya konulması için 17 Mayıs tarihine kadar süre verdi.

Uyarı mektubu 5 Ocak'ta gönderildi

AİHM, ihlal edildiği ileri sürülen temel haklar arasında 6. madde çerçevesinde olan "Adil yargılanma hakkı" ve "mahkemeye erişim hakkı" bulunduğunu, davaya ilişkin Türkiye'ye gerekli uyarı mektubunun 25 Ocak tarihinde gönderildiğini bildirdi.

HSYK'da Adalet Bakanı'nın yetkileri artırılmıştı

14 Şubat 2014'te Meclis, dönemin HSYK yapısında değişiklikler öngören yasa tasarını kabul etmiş ve Adalet Bakanı'nın kuruldaki yetkileri artırılmıştı.

Dönemin HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, bu düzenlemelerin anayasaya ve Avrupa Konseyi kriterlerine aykırı olduğunu savunmuş, bağımsızlığın ortadan kalkacağını söylemişti.

Hamsici, daha sonra Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından tutuklanmış, itirafçı olması üzerine tahliye edilmiş ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Görevden alınanların yerine 15 gün sonra yeni atamalar yapılmıştı

26 Şubat'ta dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı onaylamış, daha sonra görevden alınmalar olmuştu.

Topluca görevden alınanların yerine yeni atamalar ise eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 15 gün sonra yapılmıştı.