Dünya
Giriş Tarihi : 02-08-2021 02:16   Güncelleme : 09-08-2021 02:31

Avrupa harekete geçti: Türkiye'ye yangın söndürme uçakları geliyor

Avrupa Komisyonu, Türkiye'de devam eden orman yangınlarının ardından destek amacıyla Türkiye’ye yangın söndürme uçakları gönderilmesi için harekete geçti.

Avrupa harekete geçti: Türkiye'ye yangın söndürme uçakları geliyor

Türkiye'de devam eden orman yangınlarını önlemek için Türkiye’nin AB Sivil Koruma Mekanizması'nı harekete geçirdiği öğrenildi.

Hırvatistan'dan 1, İspanya'dan 2 uçak

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye, AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdi. Avrupa Komisyonu anında yanıt olarak, Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağı ve İspanya'dan 2 Canadair uçağının harekete geçirilmesine yardımcı oldu" ifadeleri kullanıldı.

Sözkonusu yangın söndürme uçaklarının Avrupa sivil koruma varlıkları rescEU'nun bir parçası olduğu aktarılan açıklamada, Avrupa Birliği'nin 7/24 Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi'nin Türk makamlarıyla düzenli temas halinde olduğu belirtildi.

"Daha fazla yardıma hazırız"

Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarcic tarafından yapılan açıklamada, "AB, bu çok zor zamanda Türkiye ile tam dayanışma içinde. Yardım sunan tüm ülkelere teşekkür ediyorum. Düşüncelerimiz, sevdiklerini kaybeden Türk halkı ve ölümcül yangınlarla mücadele etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapan ilk cesur müdahale ekiplerinin yanında. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız" denildi.