Gündem
Giriş Tarihi : 28-07-2021 00:47   Güncelleme : 31-07-2021 00:36

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye kapalı Maraş kararını kınama ve tehdit

Türkiye'nin Kıbrıs'taki 'Kapalı Maraş'ı yeniden açma kararını kınayan Avrupa Birliği, Ankara'yı geri adım atmaya çağırdı. Türkiye'nin geri adım atmaması halinde ise elindeki araçları kullanabileceğini belirterek yaptırım tehdidinde bulundu.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye kapalı Maraş kararını kınama ve tehdit

Avrupa Birliği KonseyiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs'taki 'Kapalı Maraş' bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak, Ankara'ya "BMGK'nın kararlarını ihlal ederek attığı tüm bu adımlardan vazgeçme çağrısında" bulundu.

"Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin tek taraflı adımlarını ve Türk Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs Türk toplumu lideri tarafından 20 Temmuz 2021'de Maraş kentinin yeniden açılmasına ilişkin kabul edilemez açıklamalarını şiddetle kınıyor" denilen açıklamada, "AB, BMGK'nın Ankara'nın tek taraflı eylemleri kınamasını ve derin endişe duyduğu açıklamasını ise memnuniyetle karşılıyor. Konsey, Ankara'dan derhal bu tutumundan vazgeçmesini ve Ekim 2020'den bu yana Kapalı Maraş'ta atılan tüm adımların geri alınmasını talep ediyor" ifadelerine yer verildi.

Yaptırım uyarısı

Konsey'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin geri adım atmaması ve bölgede gerilimi artıran uluslararası hukuku ihlal eden provokasyonlar ile tek taraflı eylemlere devam etmesi halinde, "AB'nin çıkarlarını savunmak ve bölgesel istikrarı korumak için elindeki araçları kullanabileceği" ifade edildi. 

Açıklamada ayrıca, BMGK'nın Kıbrıs’ta görev yapan barış gücünün (UNFICYP) hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara son verilmesi gerektiği de belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, "Maraş'ta hayat yeniden başlayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır" demişti.

Güney Kıbrıs, bu açıklamanın ardından BMGK’ya başvuruda bulunmuş, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da olaya BMGK nezdinde yanıt vermek için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de gelişmelerden derin endişe duyduğu söylemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs'ta iki devletli çözüm ve Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak, "adil bir çözüm" çağrısında bulunmuştu.