Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-04-2020 23:09   Güncelleme : 25-04-2020 01:03

Avrupa Birliği'nden koronavirüs faturası: 1.6 trilyon euro aranıyor

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs kaynaklı krizin yaralarını sarmak için 1.6 trilyon euro'luk destek paketine ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Avrupa Birliği'nden koronavirüs faturası: 1.6 trilyon euro aranıyor

Fransız BFM TV'ye konuşan Avrupa Komisyonu'nun İç Pazarlar ve Hizmetlerden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Üye Paolo Gentiloni'yle birlikte yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs kaynaklı krizin aşılması için ekonomik destek paketi üzerinde çalıştıklarını aktaran Breton, post-korona yeniden yapılandırması için 1.6 trilyon euro (1.7 trilyon dolar) tutarında pakete ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ancak AB üyesi ülkelerin hükümetleri hem paketin ulaşacağı miktar, hem de bunun nasıl finanse edileceği konusunda henüz uzlaşabilmiş değil. Daha önce İspanya hükümeti 1.5 trilyon euro'luk fon çağrısında bulunmuştu.

"MARSHALL PLANI GİBİ BİR PLAN OLMALI"

1.6 trilyon euro'nun AB'nin GSYİH'inin yüzde 10'una tekabül ettiğini belirten İç Pazar Komiseri Breton, Avrupa turizm endüstrisini ayağa kaldırmak için de ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'ya yardım için uyguladığı Marshall Planı'na benzer bir plana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Breton, ayrıca, Schengen Bölgesi'nin yaz boyunca kapalı kalmaya devam edebileceği öngörüsünde de bulundu.

ALMANYA'YA ÇAĞRIDA BULUNMUŞLARDI

Fransız Breton ile İtalyan Gentiloni, nisan başında Frankfurter Allgemeine Zeitung ve Le Monde gazetelerinde yayımladıkları makalede, ortak borçlanma anlamına gelen 'korona tahvilleri'nin devreye sokulması için Almanya'ya üstü kapalı çağrıda bulunmuştu.

ORTAK BORÇLANMA MEKANİZMASI

Fransa ile İtalya, ekonomik kurtarma paketi kapsamında AB'de yeni ortak borçlanma mekanizması oluşturulmasını talep ediyor.

Almanya, Hollanda, Avusturya ve Finlandiya'nın aralarında bulunduğu kuzey ekseni ise 'korona tahvilleri'ne karşı çıkıyor.