Dünya
Giriş Tarihi : 28-11-2021 00:22   Güncelleme : 01-12-2021 04:52

Aşılara karşı daha dirençli: Omicron varyantı yayılıyor

Aşılara karşı daha dirençli olan koronavirüsün yeni varyantı omicronun İtalya ve Çekya'da ilk kez tespit edildiği açıklandı, öte yandan Almanya'da da 2 kişide daha tespit edildiği öğrenildi.

Aşılara karşı daha dirençli: Omicron varyantı yayılıyor

Almanya'daki Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Omicron varyantı tespit edilen 2 kişinin, 24 Kasım'da Güney Afrika'dan Almanya'ya geldiği belirtildi.

25 Kasım'dan bu yana karantinadalar

Bu kişilerin, sağduyulu davranarak yeni varyant hakkında medyada çıkan haberlerin ardından test yaptırdığı ifade edilen açıklamada, "Bu kişiler PCR testi yapıldıktan sonra 25 Kasım'dan bu yana evlerinde karantinada bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika'da bulunanların başkalarıyla temaslarını azaltmaları, PCR testi yaptırmaları ve sağlık dairesiyle temasa geçmeleri istendi.

Öte yandan Hessen Eyaleti Sosyal İşleri ve Entegrasyon Bakanlığı da 21 Kasım'da Güney Afrika'dan Frankfurt havalimanı üzerinden Almanya giren bir kişiye Omicron varyantının bulaştığına ilişkin büyük şüphenin bulunduğunu ve bu kişinin karantinaya alındığını açıkladı.

Bu kişinin test sonucunun, 29 Kasım Pazartesi günü belli olması bekleniyor.

Omicron varyantı şu ana kadar 4 ülkede görüldü

Belçika, İngiltere ve Almanya'nın ardından İtalya'da da omicron varyantına rastlandı.

İtalya, Avrupa'da virüsün omicron varyantının görüldüğü dördüncü ülke oldu.

İtalya'nın ardından, AFP, Çekya'daki bir hastanenin de ilk kez Omicron varyantını tespit ettiklerini açıkladığını duyurdu.

Aşılara karşı daha dirençli

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılmıştı.

Omicron'un, Delta türünden daha bulaşıcı ve mevcut aşılara da karşı dirençli olduğu değerlendiriliyor.

Yeni varyantın tespit edilmesinin ardından aralarında İngiltere ve Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, bazı Afrika ülkelerinden uçuşları durdurmuştu.