Sağlık
Giriş Tarihi : 04-08-2020 02:24   Güncelleme : 07-08-2020 03:13

Aşı denemelerinde Rusya'dan güzel haber: Bağışıklık var, yan etki yok

Rusya'da, yeni tip koronavirüs aşısı deneylerine katılan gönüllülerin bağışıklık geliştirdikleri ve aşının herhangi bir yan etkiye neden olmadığı öğrenildi.

Aşı denemelerinde Rusya'dan güzel haber: Bağışıklık var, yan etki yok

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı deneylerine ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Araştırmalar sonucunda tüm gönüllülerde aşılama neticesinde belirgin bağışıklık oluştuğu net şekilde gözlendi. Gönüllülerde hiçbir yan etkiye veya anormal bir duruma rastlanmadı" ifadelerine yer verildi.

İLK AŞILAMADAN 42 GÜN SONRA SAĞLIK MUAYENESİ

Nihai incelemelerin bugün Burdenko Askeri Hastanesi'nde gerçekleştirildiğini belirten açıklamaya göre, aşı geliştirilmesi ve deneyleri sırasında klinik araştırmalarla ilgili tüm protokollere uyuldu.

İlk aşılamadan 42 gün sonra gönüllüler, hastanede derinlemesine sağlık muayenesinden geçti. Laboratuvar ve araştırma sonuçları, aşının güvenli olduğundan söz etme olanağı veriyor.

KLİNİK DENEYLERE 18 HAZİRAN'DA BAŞLANDI

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü ile birlikte Moskova'daki Burdenko Askeri Hastanesi’nde koronavirüs aşısı için yürüttüğü klinik deneylerin tamamlandığı bildirilmişti. Aşının Seçenov İlk Devlet Tıp Üniversitesi'ndeki gönüllüler üzerindeki klinik deneylerinin de başarıyla tamamlandığı aktarılmıştı.

Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının klinik deneylerine 18 Haziran'da başlanmıştı.

Sıvı haldeki aşı Burdenko Askeri Hastanesi’nde, toz haldeki aşı Seçenov Üniversitesi'nde test ediliyordu.