Siyaset
Giriş Tarihi : 28-12-2020 22:50   Güncelleme : 02-01-2021 01:08

'Asgari ücretten dolaylı vergi alıyorsunuz, bari gelir vergisi almayın'

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Asgari düzeyde geçimini sağlayacak kadar maaş alan bir işçiden nasıl gelir vergisi alıyorsunuz? Zaten asgari ücretliden dolaylı vergi alıyorsunuz, bari gelir vergisini almayın" dedi.

'Asgari ücretten dolaylı vergi alıyorsunuz, bari gelir vergisi almayın'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. 

"Erdoğan'ın asgari ücreti 3100 lira yapmasını bekliyoruz"

Asgari ücret pazarlıklarının bugün sonuçlandığını hatırlatan Öztrak, "CHP olarak biz 'asgari ücretten gelir vergisi alınmamalı ve asgari ücret net en az 3100 lira olmalı' dedik. Hükümet asgari ücreti 2825 lira olarak açıkladı. Vergiden de vazgeçmedi. Ülkenin şartlarına uygun değildir. 'Asgari ücret', adı üzerinde en düşük ücret, asgari düzeyde geçimini sağlayacak kadar maaş alan bir işçiden nasıl gelir vergisi alıyorsunuz? Zaten asgari ücretliden dolaylı vergi alıyorsunuz, bari gelir vergisini almayın. Asgari ücret en az net 3100 lira olmalıdır. Genel başkanımız belediye başkanlarımıza net 3 bin lira verip veremeyeceklerini sordu. Belediyelerimiz bunun verilebilir olduğunu tespit ettiler. Belediyeler de devlet kurumu. Biz belediyelerimizde çalışanlara aylık net 3100 lira verebiliyoruz. Bu sadece siyasi tercihtir. Bu akşam Bakanlar Kurulu'ndan sonra Erdoğan’ın asgari ücreti 3100 lira yapmasını bekliyoruz" dedi.

Pınar Gültekin iddiası: "Hukuki takibini yapacağız"

CHP'li bir Muğla milletvekilinin Pınar Gültekin'in ailesini arayıp davadan çekilmesini" istediği yönündeki iddiaları değerlendiren Öztrak, şöyle konuştu:

CHP olarak biz, bu tür olaylar karşısında hiçbir taviz vermeyiz. Bu tür olaylara hiçbir şekilde izin vermeyiz. Ama bu iddialar mesnetsizse, dayanağı yoksa, bununla ilgili olarak da gerekli her türlü hukuki takibi yaparız. Değerli milletvekili arkadaşımız açıklamasını yapmıştır. 'Taziyede bulunmak için aileyi aradım 1.5 dakika konuştum' diyor. 'Eğer bu iddialar ispat edilirse, CHP'den de milletvekilliğinden de istifa ederim' diyor. Bu mesnetsiz iddiaların hukuki takibini yapacağız.

"Belediye başkanlarımız geçmişte yapılan hataların hesabını sormaya devam edecekler"

İçişleri Bakanlığı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 3 müfettiş görevlendirdiğinin hatırlatılması üzerine Öztrak, "Bizim belediyelerimizin bu sıkıntılı günlerde milletimize hizmet etmek için yaptıkları her şeyi müfettişlere incelettiriyorlar. Buyursunlar incelettirsinler. Ne biz, ne de belediye başkanlarımız demirden korksalardı trene binmezlerdi. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar. Genel başkanımızın talimatlarıyla belediye başkanlarımız bu tür tehditlerden hiç çekinmeden, geçmişte yapılan hataların hesabını sormaya devam edecekler" diye konuştu.