Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 25-07-2021 00:57   Güncelleme : 29-07-2021 00:09

Arabesk müziğin kraliçesi Tüdanya için yardım çağrısı

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, arabesk müziğin sevilen ismi Tüdanya ile ilgili kötü bir haber verdi ve sanatçılara yardım konseri çağrısında bulundu.

Arabesk müziğin kraliçesi Tüdanya için yardım çağrısı

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, arabesk müziğe bir dönem damgasını vuran ünlü şarkıcı Tüdanya'nın gırtlak kanseri olduğunu ve gırtlağının alındığını duyurdu.

Yazısında, Tüdanya'nın artık konuşamadığını ve sesini de kaybettiğini açıklayan ünlü sanatçı Onur Akay, sanat camiasına seslenerek Tüdanya için yardım çağrısında bulundu.

"Maddi zorluklar içinde ve ağır psikolojik ilaçlar kullanıyor"

Akay, "Bir döneme milyonlarca satan albümleri ve sahne programları ile damga vuran arabesk şarkıcısı Tüdanya, maalesef gırtlak kanseri oldu ve gırtlağı alındı. 5 aydır Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yatan Tüdanya, artık konuşamıyor ve maalesef tek geçim kaynağı olan sesini de kaybetti. Bir şarkıcının yaşayacağı en acı olayı yaşayan Tüdanya, bu durumunu herkesten saklıyor, maddi zorluklar içinde ve ağır psikolojik ilaçlar kullanıyor. Ona mutlaka yardım eli uzatılması, sanatçı dostlarının yardım konseri düzenleyerek onun için sahneye çıkması ve Tüdanya'ya acil moral verilmesi gerekiyor. Allah yardımcısı olsun, şifa versin inşallah" dedi.

'Seni Sevmeyen Ölsün' albümü satış rekoru kırmıştı

Asıl adı Hatice Döngü olan ve 1961 yılında İzmir Bergama'da dünyaya gelen arabesk şarkıcısı Tüdanya, müzik hayatına Türk sanat müziği söyleyerek başladı.

Daha sonra arabesk okumaya başlayan Tüdanya'nın, 1983 yılında piyasaya çıkan 'Sıra Sıra Dağlar' albümü 700 bin sattı.

1986'da piyasaya çıkan 3. albümü 'Seni Sevmeyen Ölsün' ise 2 milyon satarak rekor kırdı.

Çok sayıda albüm çıkaran ve İzmir Fuarı'nda 11 yıl boyunca aralıksız sahne alan Tüdanya, şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de rol aldı.

Tüdanya, geçen sene kalp krizi geçirerek sevenlerini üzmüştü.