Dünya
Giriş Tarihi : 27-06-2021 01:03   Güncelleme : 02-07-2021 01:19

Ankara'ya gelen ABD heyetinden Kabil Havalimanı açıklaması

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki stratejik önemdeki havalimanının gelecekte güvenliğinin nasıl sağlanacağını görüşmek için Ankara'ya gelen ABD heyeti, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Ankara'ya gelen ABD heyetinden Kabil Havalimanı açıklaması

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin internet sitesinde yayınlanan heyet açıklamasında, "Brüksel’deki son toplantıları kapsamında Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleştirilen görüşmeyi takiben ABD ve Türkiye heyetleri, iki gün süren teknik görüşmelerde bulunmuş ve Afganistan’ın Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na ileride sağlanması muhtemel destek konusunda ilerleme katetmiştir" denildi.

Beyaz Saray: 'Kabil Havalimanı konusunda mutabık kaldık'

ABD heyeti, Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliği konusunu ele almak için perşembe günü Türkiye'ye gelmiş ve Türk heyetle görüşmelere başlamıştı.

18 Haziran'da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD askerlerini bölgeden çekerken Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nın korunması için liderlik rolü alması konusunda mutabık kaldıklarını belirtmişti.