Gündem
Giriş Tarihi : 21-09-2021 00:38   Güncelleme : 26-09-2021 01:33

Ankara'da parkta çadır kuran öğrenciler gözaltına alındı

'Barınamıyoruz' hareketini başlatan öğrenciler, eylemin 2'nci gününde İstanbul-Beşiktaş'taki Şairler Parkı'nda sabahlayacaklar. Ankara'da ise 100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’nda çadır kuran öğrencilerin 9'u polis tarafından gözaltına alındı.

Ankara'da parkta çadır kuran öğrenciler gözaltına alındı

Yurt ve ev kiralarındaki artış nedeniyle 'Barınamıyoruz' hareketini başlatan öğrenciler, eylemin 2'nci gününde de geceyi sokakta geçiriyor.

İstanbul'da bir grup üniversite öğrencisi bu akşam Beşiktaş'taki Şairler Parkı'nda toplandı.

Öğrenciler, burada yaptıkları açıklamada, "Bütün gençleri, öğrencileri, kamuoyunu, barınamayanların sesini büyütmeye çağırıyoruz" yine dışarıda yatacaklarını duyurdu.

CHP'li Mahmut Tanal da Şairler Parkı'nda: "Evlatlarımızı yersiz, yurtsuz bıraktılar"

Dün gece Kadıköy'de parkta yatan gençlerin yanına giderek banklarda yatan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bugün de Beşiktaş'taki Şairler Parkı'na gelerek gençlere destek verdi.

Tanal, "Öğrencilerimizin barınma sorununa dikkat çekmek üzere yine dışarıda sabahlayacağız. Evlatlarımızı yersiz, yurtsuz bıraktılar. Abartmıyoruz, ülkenin gerçeği bu. Maalesef" dedi.

"Herkesi bizi sahiplenmeye, hareketi büyütmeye çağırıyoruz"

‘Barınamıyoruz Hareketi' adı altında toplanan öğrenciler ise şöyle konuştular:

Biz, ev bakmayı, apartlarla pazarlık yapmayı, iş aramayı bıraktık, dün gece sokakta yattık. Bundan sonra her gece, tepesine bir çatı dahi fazla görülmüş milyonca gencin öfkesini, derdini yüklenip sokaklarda yatıyoruz.

Şimdi, size sesleniyoruz: Önce şimdinin, sonra vaktiyle evsiz, yurtsuz bırakılmış bütün üniversite öğrencilerine, komşusu olamadığımız mahalleliye, çocuğu yatacak yer bulsun diye gece gündüz çalışanlara... Üniversite dayanışmalarına, topluluklara, kulüplere, sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, siyasi partilere, vekillere; sanatçılara, hocalarımıza, esnafa, işçilere, işsizlere, kadınlara...

Bizi evsiz bırakan bu düzenle derdi olan herkese. Potansiyel komşularımıza, bütün halkımıza, milyonlara.

Hepinize söylüyoruz, herkesi çözüm için sorumluluk almaya, öğrencilerin yanında açıkça taraf tutmaya, bizi sahiplenmeye, hareketi büyütmeye çağırıyoruz.

Yurt genelinde destek artıyor

‘Barınamıyoruz' diyerek sokakta kalan gençlerin dayanışmasına yurdun birçok noktasından destek geliyor. Sokakta kalan öğrenciler, ‘Barınamıyoruz' etiketiyle paylaşımlarda bulunuyor.

Gümüşhane Üniversitesi önünde yere yatak koyan bir genç, yerde yattığı anların fotoğrafını paylaştı.

İstanbul'da park ve sahillerde farklı noktalarda benzer eylemlerin gerçekleştirildiği öğrenildi. Ankara’da ise bir grup genç tarafından parklara çadırlar kuruldu.

CHP Ankara Gençlik Kolları da, "Fahiş ev fiyatları ve yurt sorununun biz gençlere verdiği ekonomik zorluk ortadadır. İktidar bu ülkenin gençlerine bir yurt odasını bile çok görmektedir. Artık barınamıyoruz" paylaşımında bulundu.

Ankara'da gözaltılar var

Öğrencilerin Sakarya'da başlattığı sokakta sabahlama eylemi yayılıyor.

Barınma sorunlarının çözülmesini talep eden öğrenciler, sabahlamak için Ankara'da 100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’nda çadır kurdu. Ancak polis parka giderek öğrencilerin çadırları kaldırmasını istedi. Çadırların kaldırılmasına karşı çıkan 9 üniversiteli bu sırada gözaltına alındı.

Gençler, olaya ilişkin görüntüleri kurdukları 'Yurtsuzlar' isimli sosyal medya hesaplarından paylaştı ve şu notu düştü:

  • Ankara'da üniversitelileri gözaltına alanlar bilsin ki, evsiz yurtsuz kalanlar sizin gözaltılarınızı da aşacak. Milyonlarca üniversiteliyi gözaltına alamazsınız!

  • Ankara'da barınamıyoruz, geçinemiyoruz, sokaklardayız diyerek çadır kuran arkadaşlarımız gözaltına alındı. Dayanışma için herkesi 100.yıla bekliyoruz.