Gündem
Giriş Tarihi : 08-07-2020 01:44   Güncelleme : 10-07-2020 01:12

Ankara'da ‘çoklu baro’ eylemi: Cübbemize düğme dikmek istiyorlar

Barolara ilişkin düzenlemeyi içeren Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni avukatlar, Ankara Adliyesi önünde protesto etti.

Ankara'da ‘çoklu baro’ eylemi: Cübbemize düğme dikmek istiyorlar

Ankara Barosu'na kayıtlı avukatlar, saat 12.00'de Ankara Adliyesi'nin 5. katındaki baro kaleminin önünde toplandı. Burada sloganlar atarak koridorda yürüyüşe geçen avukatlar, daha sonra adliye önüne çıktı. 

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, burada yaptığı basın açıklamasında, haftalardır baroların bölünmesinin ülkeye ne kadar büyük zarar vereceğini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Sağkan, düzenlemeyle vatandaşların en temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmak istendiğinin altını çizdi.

"BU DÜĞMELERİ CÜBBEMİZE DİKMEYECEĞİZ"

Türkiye'deki 80 baronun düzenlemeye karşı olduğunu, düzenlemenin altını doldurabilen kimsenin bulunmadığını kaydeden Sağkan, avukat cübbelerinin cebinin bulunmamasının avukatlığın kamu hizmeti olduğunu, düğmelerinin bulunmamasının ise mesleğin tarafsızlığını simgelediğini ifade etti.

"Cübbemize düğme dikmek istiyorlar. Bu düğmeleri cübbemize dikmeyeceğiz" diyerek, bir avuç düğmeyi yere bırakan Sağkan, düzenlemeye karşı demokratik tepkilerini sonuna kadar göstereceklerini bildirdi.

Adliye önünde bir süre sloganlar atmayı sürdüren avukatlar, daha sonra dağıldı.