Gündem
Giriş Tarihi : 03-07-2020 01:55   Güncelleme : 05-07-2020 01:19

AK Parti'nin sosyal medya düzenlemesinde neler var?

AK Parti'nin sosyal medya düzenlemesiyle ilgili hazırladığı kanun teklifinin detayları ortaya çıktı. Peki, düzenlemede neler var? İşte, ayrıntılar...

AK Parti'nin sosyal medya düzenlemesinde neler var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından, AK Parti’nin konuyla ilgili hazırladığı kanun teklifi çalışmasının detayları ortaya çıktı.

Düzenlemeyle, Twitter başta olmak üzere önemli sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Düzenleme için Almanya ve Fransa'daki uygulamalar örnek olacak.

TÜRKİYE'DE TEMSİLCİLİK AÇMAYA TWITTER SICAK BAKMIYOR

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenleme kapsamında Türkiye'de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılıyor.

Instagram ve Facebook gibi şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak baktığı, Twitter’ın ise bu öneriye olumlu bir yaklaşımda bulunmadığı belirtiliyor.

YAYINDAN KALDIRILMAYAN İÇERİĞE 1 MİLYON 250 BİN EURO PARA CEZASI

AK Parti Genel Merkezi’nde hukukçu kurmaylar, bilişim hukukçuları ile bir araya gelerek Avrupa’daki uygulama ve modelleri inceledi.

AK Parti kurmayları, sosyal medya düzenlemesi konusunda Almanya ya da Fransa'da çıkarılan yasanın örnek alınabileceğini ifade ediyor.

Almanya'da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon euro'ya varan para cezaları öngörülüyor.

Fransa’da ise ırk, din, cinsiyet veya engellilik konularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içerisinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise yalnızca bir saat içerisinde yayından kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde sözkonusu platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin euro para cezası uygulanıyor.

SAHTE HESAPLARA AĞIR CEZAİ YAPTIRIMLAR

AK Parti kurmayları, sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini de ifade ediyor.

Parti kurmayları, önümüzdeki günlerde tamamlayacakları çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak.

Bu konuda MHP ile de görüştüklerini kaydeden parti kurmayları, sosyal medyada getirilecek düzenlemeyle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaptıklarını söylediler.

'SOSYAL MEDYAYA TC KİMLİK NUMARASIYLA GİRİLSİN' ÖNERİSİ

Öte yandan, daha önce MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk'ün "Sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilsin" teklifine AK Parti’nin sıcak bakmadığı öğrenildi.