Gündem
Giriş Tarihi : 13-05-2021 01:04   Güncelleme : 19-05-2021 04:21

AK Partili Cemil Çiçek, Peker'in iddiaları için savcıları göreve çağırdı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Sedat Peker'in iddialarına ilişkin savcılara çağrıda bulunarak, "Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle soruşturma başlatmalı" dedi.

AK Partili Cemil Çiçek, Peker'in iddiaları için savcıları göreve çağırdı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in sosyal medyada paylaştığı videolardaki iddialarla ilgili AK Parti'den ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek'ten geldi.

"Binde biri bile doğruysa..."

DW Türkçe'ye konuşan Çiçek, Peker'in iddialarına ilişkin, "Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur, sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış" ifadelerini kullandı.

"Yargı makamlarının harekete geçmesi lazım"

Çiçek, konuyla ilgili şunları söyledi:

Videoları seyreden, gazetede okuyan ilgili savcı ya da savcıların harekete geçip gereğini yapmaları lazım. Devlete güveni sağlamak açısından bu gereklidir. Bu boyuttaki iddiaları savcılar araştıracak, gerçek neyse ortaya çıkartacaktır. Suç teşkil eden bir şey varsa, evvela yargı makamlarının harekete geçmesi lazım. Bu bahsedilen konular şikâyete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikâyete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle, bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor. Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir. Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, 'yalanmış, esası yokmuş' deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir.