Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-11-2021 02:06   Güncelleme : 14-11-2021 02:40

AK Parti'den asgari ücret ve emeklilik maaşı açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'Pazar Siyaseti' programında, asgari ücret ve emeklilikte yaşa takılanlar hakkında kritik açıklamalar yaptı.

AK Parti'den asgari ücret ve emeklilik maaşı açıklaması

Pınar Işık Ardor'un sunduğu 'Pazar Siyaseti' programına konuk olan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, ekonomik gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

"Vatandaşımızın memnuniyetini sağlayacak bir rakam olacak"

Vatandaşlara, koronavirüs salgınının bütün sosyal ve ekonomik sıkıntılarını bertaraf edecek yeni müjdeler vereceklerini belirten Özkan. "Asgari ücret düzenlemesi için bir rakam belirtemem. Birçok çalışma gerektiren bir konu bu. Alım gücü kuvvetlenecek. Vatandaşımızın memnuniyetini sağlayacak bir rakam olacak. Salgının ekonomik etkilerini sıfırlayacak, salgın öncesi dönemdeki ekonomik ortamı inşa edecek, vatandaşlarımızın ekonomik sıkıntılarını giderecek bir rakam olacak" dedi.

"Emeklilik sistemimiz Türk tipi, refahımız Almanya gibi olacak"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında da değerlendirmelerde bulunan Özkan, "'Emeklilik maaşıyla geçinilmesi mümkün değil', bu tarz cümleler duyuyoruz. Biz de bunları duyuyorsak, Almanya nasıl bir emeklilik sistemi uyguluyorsa, onu yapmamız lazım. Emeklilik sistemimiz Türk tipi olacak, refahımız Almanya gibi olacak. Bunu dünyada başarabilen başka bir ülke yok. EYT'liler bizim milletimizin meselesidir. 90'ların popülist düzenlemesine dönüp yine gençlerimizin verimli olduğu çağlarda emekliliğe sevk etmek ve emeklilik maaşıyla geçinemedikleri bir emeklilik düzenlemesinin hayata geçirmekse, biz bunu yapmayacağız. Fakat 'önceden çalışma hayatına girmiş, staj yapmış ama sigortalılığa dahil edilmemiş' gibi konularda değerlendirme ve çalışma yapılabilir. Eski düzene dönersek milletimize zarar veririz" diye konuştu.

"2023, en yüksek oy oranına ulaştığımız seçim yılı olacak"

2023 seçimlerine ilişkin de konuşan Özkan, "2023 seçimi AK Parti'nin ve Cumhur İttifakı'nın en yüksek oy oranına ulaştığı seçim olacak" ifadelerini kullandı.