Siyaset
Giriş Tarihi : 14-09-2021 02:22   Güncelleme : 18-09-2021 02:58

AK Parti Sözcüsü Çelik: 'Laiklik Anayasa'dan kesinlikle çıkartılamaz'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "AK Parti'nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir, tüzüğümüzde vardı. Anayasa'da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz. Laiklik, etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda barışı sağlayan bir mekanizma" dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik: 'Laiklik Anayasa'dan kesinlikle çıkartılamaz'

AK Parti'nin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sözlerine, "Sakarya Zaferi'nin 100. yılını idrak ettiğimiz dönemdeyiz. Bu zafer dönüm noktalarından bir tanesidir. Düşmana dur diyerek bu toprakların ebediyen topraklarımız olacağını bir kez daha ilan edilmiştir" diyerek başladı.

"130 terör eylemi engellendi"

"Bu sene içinde 130 terör eylemi engellendi" diyen Çelik, "Terörle mücadele operasyonları güçlü bir şekilde devam ediyor. Eren operasyonları 15 bölgede sürüyor. TSK'nın Irak'ın kuzeyinde başlattığı Pençe operasyonları da devam ediyor" diye konuştu.

Diyarbakır annelerinin 'evlat nöbeti'ne de değinen Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

Diyarbakır annelerimizin evlat nöbeti 3 Eylül'de 3'üncü yılına girmiştir. Evlatları terör örgütleri tarafından kaçırılan anneler evlat nöbetinin tutmaya devam ediyor. Bilsinler ki her zaman gündemimizdelerdir. Terörle mücadele operasyonları güçlü bir şekilde devam ediyor. İçişlerleri Bakanlığımızın operasyonları 15 bölgede devam ediyor. Terörün her gün başka boyutuyla karşı karşıya kalıyoruz. Burada hiçbir şekilde geri adım atılmadan en güçlü şekilde bu operasyonlar devam ediyor. Güvenlik güçlerimiz aynı zamanda kamuoyunun dikkatine gelmeyen operasyonlara imza atıyorlar. Terör örgütünün yönetici kadrosuna yönelik operasyonlar büyün birimlerin koordinasyonlarıyla devam ediyor. Terör belasına karşı ülkemiz ve bölgemiz için mücadele vermeye devam edeceğiz.

"Mısır ile ilişkilerde normalleşme süreci yaşanıyor"

Çelik, Mısır ile ilişkilerde normalleşme sürecinin yaşandığına dikkat çekerek, "Mısır ile ilişkilerde normalleşme süreci yaşanıyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Haftalık 21 seferle THY, Afrika'da en çok seferi Kahire'ye düzenliyor. 2020 yılında ticaret hacmimiz 4.85 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2. toplantının Ankara'da yapılması ilişkilerin 1 adım daha ileri gidildiğini gösteriyor. Hem ilişkilerin güçlendirilmesi, hem 2 ülkenin daha stratejik konularda ilerlemesi son derece önemlidir" görüşünü dile getirdi.

"Erdoğan'ın yazdığı kitabın geliri AFAD'a bağışlanacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yazdığı kitapla ilgili Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımızın kitabı yayınlandı. Bu kitap ülkemizin siyasi ve çeşitli konulardaki liderlik ettiği konuları anlatıyor. BM'deki çifte standart meselesidir. BM'nin meşruiyet, kapsayıcı sorunları var. Cumhurbaşkanımız BM toplantılarına katıldığında yüksek sesle bunları ifade etti. Veto konusundaki imtiyazın ortadan kalkması gibi konularda bu kitapta sadece eleştirileri değil değerlendirmeleri de okumak mümkün olacaktır. Aslında kurumların giderek işlevsizleştiği dönemin içerisinden geçiyoruz. Bu kitapta Türkiye'nin hangi reform önerilerinde bulunduğu görülecektir. Bu kitaptan gelecek gelir AFAD'a bağışlanacaktır" diye konuştu.

"Laikliğin Anayasa'da kalmasını istiyoruz"

Sözcü Çelik, AK Parti'nin laiklik konusundaki tutumunun net olduğunu belirterek, "Sayın Resul Tosun'un da Engin Özkoç'un da ifadelerine katılmıyoruz. AK Parti'nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir, tüzüğümüzde vardı. Anayasa'da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz. Laiklik, etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda barışı sağlayan bir mekanizma. Bir laiklik prensibinin Anayasa'da korunması gerektiğini düşünüyoruz. Laikliğin istismarıdır laikçilik. AK Parti iktidara geldiği ilk günden beri laiklik prensibini güçlü bir şekilde korumuştur" ifadelerini kullandı.