Dünya
Giriş Tarihi : 04-10-2021 01:38   Güncelleme : 07-10-2021 03:39

Afganistan'da camiye bombalı saldırı: 8 sivil öldü, 20 kişi yaralandı

Kabil'de Taliban Sözcüsü Mücahid'in geçen hafta vefat eden annesi için hatim merasiminin düzenlendiği İdgah Camisi yakınlarında patlama oldu. Patlamada en az 8 sivil ölürken, 20 kişi de yaralandı.

Afganistan'da camiye bombalı saldırı: 8 sivil öldü, 20 kişi yaralandı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen patlama, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid'in geçen hafta ölen annesinin hatim merasiminin yapıldığı caminin yakınlarında gerçekleşti.

Saldırının ardından 3 kişi gözaltına alınırken, olayı henüz üstlenen olmadı.

Öte yandan IŞİD, ülkenin doğusundaki Celalabad kentinde bombalı saldırılar düzenlediğini duyurmuştu.

Havalimanı saldırısından sonraki ilk büyük saldırı

Kabil'de meydana gelen bombalı saldırı, 29 Ağustos'ta Kabil Havalimanı'nda 180'den fazla kişinin öldüğü saldırıdan sonraki ilk büyük saldırı.

AFP haber ajansına konuşan bir esnaf, "İdgah Camisi yakınlarından bir patlama sesi duydum. Bunu silah sesleri takip etti" dedi.

Bölgedeki görgü tanıklarına göre, patlamadan kısa süre önce Taliban, Mücahid'in annesinin cenaze töreni için yolları kapatmıştı.

AFP muhabirleri de patlama seslerini duyduklarını aktararak, yaralıların acil servislere taşındığını bildirdi.

26 Ağustos'ta 180'den fazla kişi ölmüştü

26 Ağustos'ta Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen saldırıda, aralarında 13 ABD askerinin de bulunduğu 180'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, saldırının ardından yaptığı açıklamada, Afganistan'da başka saldırılar da beklediklerini söylemişti.

Saldırıyı, IŞİD'in Horasan grubu üstlenmişti.

(Kaynak: BBC Türkçe)