Gündem
Giriş Tarihi : 23-08-2021 00:31   Güncelleme : 26-08-2021 05:08

'Afgan göçmenlere Türkiye'de merkez kurulacak' iddiasına yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, İngiliz basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan'da merkez kurulma planlarının olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

'Afgan göçmenlere Türkiye'de merkez kurulacak' iddiasına yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere basınında yer alan Afgan sığınmacılar ile ilgili iddiayı yalanladı.

İngiliz basınında sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye'ye ilişkin atıf yapılmasına yönelik, "Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir" ifadesi kullanıldı.

"Gerçeği yansıtmıyor"

Açıklamada, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İngiltere Savunma Bakanı Wallace'ın iddiası

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan'da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

İngiliz basınında yer alan haberlerde Wallace, İngiltere'nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.