Gündem
Giriş Tarihi : 13-02-2021 02:35   Güncelleme : 15-02-2021 03:21

Adli kontrolle serbest bırakılan FETÖ'cü tuğgeneralin rütbesi söküldü

Fetullahçı Terör Örgütü soruşturmasında gözaltına alınıp itirafçı olduktan sonra adli kontrolle serbest bırakılan tuğgeneral Serdar Atasoy'un rütbesi söküldü.

Adli kontrolle serbest bırakılan FETÖ'cü tuğgeneralin rütbesi söküldü

Piyade kurmay albay rütbesindeyken 30 Ağustos 2020 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla tuğgeneralliğe terfi ettirilen Serdar Atasoy, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'na atandı.

4. Kolordu Komutanlığından emekliye

Milli İstihbarat Teşkilatı ve emniyet birimlerinin çalışması sonucunda FETÖ ile irtibatı tespit edilen Atasoy, bu göreve başlamadan kısa süre önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı, daha sonra da 4. Kolordu Komutanlığı emrine verildi, ardından emekliye ayrıldı.

27 Ocak'ta gözaltına alındı, itirafçı oldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nun talimatıyla, 27 Ocak'ta gözaltına alınan Atasoy, 'etkin pişmanlık'tan yararlanarak FETÖ içinde 'Servet' kod adını kullandığını, kurmaylık sınav sorularının örgüt tarafından kendisine verildiğini ve teğmen rütbesini Fethullah Gülen'in taktığını itiraf etti.

Rütbesi söküldü, er statüsüne düşürüldü

Adli soruşturmanın başlamasının ardından Atasoy hakkında yürütülen idari soruşturma kapsamında, Milli Savunma Bakanı'nın onayı ile rütbesi sökülerek, er statüsüne düşürüldü ve askeri kimlik kartı geri alındı.