Gündem
Giriş Tarihi : 10-09-2020 01:47   Güncelleme : 17-03-2021 23:58

Adana'da korkutan orman yangını: Evler boşaltıldı

Adana'nın Pozantı ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle jandarma ekipleri, "Evleri seri bir şekilde boşaltalım" anonsu yaptı.

Adana'da korkutan orman yangını: Evler boşaltıldı

Adana'nın Pozantı ilçesine bağlı Eskikonacık Mahallesi Kaleboynu mevkisindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine Adana Orman Bölge Müdürlüğü'nce bölgeye sevk edilen 6 helikopter, iki uçak, 53 arazöz, 18 su tankı, 7 iş makinesi ile 200 personelle yangına müdahale sürüyor.

Pozantı Belediyesi'nden yapılan anonsta, yangınla mücadele için vatandaşlar ve tanker sahiplerinden destek istendi.

"EVLERİ SERİ ŞEKİLDE BOŞALTALIM" ANONSU

Yangın bölgesine gelen Pozantı Kaymakamı Nurettin Yavuz ile Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz da söndürme çalışmalarını inceledi.

Yılmaz ve beraberindekiler, yangının tehdit ettiği Belemedik Mahallesi'nde incelemelerin ardından jandarma ekipleri tarafından, "Yangın mahallemizi tehdit etmektedir. Evleri seri şekilde boşaltalım" şeklinde anons yapıldı.

Rüzgârın söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı yangın, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ÇAY: "SON YILLARDA GÖRDÜĞÜMÜZ EN BÜYÜK YANGIN"

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, yaptığı açıklamada, rüzgârın etkisiyle yangının büyüdüğünü söyledi. Ekiplerin müdahalesinin yangının devam ettiğini dile getiren Çay, bölgenin engebeli bir yapıda olduğuna işaret etti.

Yangının farklı noktalardan çıktığını aktaran Çay, şöyle devam etti:

"Pozantı'da ciğerlerimiz yanıyor. Yangın şu anda Pozantı'nın tarihi Belemedik Vadisi'ne ulaşmış durumda. Valiliğimizin almış olduğu karar doğrultusunda jandarma ekipleriyle beraber Belemedik'te evleri boşaltıyoruz. Önce can güvenliği diyoruz. Bölge engebeli ve karadan müdahale zor. Büyüyen bir yangın ve sabotaj ihtimali üzerinde duruyoruz. Bununla ilgili soruşturma yapılıyor. 4-5 farklı noktada çıktı. Beklemediğimiz yerlerden alevler yükseldi. Bununla ilgili farklı ihtimaller var. Gerek Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, gerekse de jandarma kendi ellerindeki görüntülerle bu konuyu soruşturuyor. Hiçbir şey tesadüf değil. Bölgemizde ciddi orman yangınları gerçekleşiyor. Son yıllarda gördüğümüz en büyük yangını yaşıyoruz."