Gündem
Giriş Tarihi : 21-06-2020 00:55   Güncelleme : 24-06-2020 01:04

Adalar'da elektrikli araçlara izin verilmedi, İBB'den açıklama geldi

Adalar'da elektrikli araçların kullanımının Karayolları Kanunu gerekçesiyle izin verilmemesiyle ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ilçedeki yolların 6 Şubat'ta yaya yolu ilan edildiğini belirtti.

Adalar'da elektrikli araçlara izin verilmedi, İBB'den açıklama geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’da faytonların yerine kullanılması planlanan elektrikli araçlara izin verilmemesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Adalar Kaymakanlığı'nın Karayolları Trafik Kanunu’na uygun olmadığı gerekçesiyle araçlara izin vermediği hatırlatılan açıklamada, büyükşehir sınırları içerisindeki ulaşım, trafik ve toplu taşımanın düzenlenmesinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yetkisinde olduğu belirtildi.

"6 ŞUBATTA İLÇE YOLLARI YAYA YOLU İLAN EDİLDİ"

İBB UKOME’nin Adalar’daki yollar yaya yolu ilan ettiği aktarılan açıklamada, "Bu yetkilere sahip İBB UKOME, 6 Şubat 2020 tarihinde aldığı kararla, Adalar ilçesindeki bütün yolları YAYA YOLU olarak ilan etti. Aynı UKOME kararında ilçenin toplu ulaşım için 60 adet, rekreatif gezi için 30 adet ve talep bazlı taşımacılık için 45 adet olmak üzere toplam 135 adet elektrikli aracın çalıştırılması karara bağlandı" denildi.

"KARAR, İBB MECLİSİ'NDE OYBİRLİĞİYLE ALINDI"

Elektrikli araç düzenlenmesinin İBB Meclisi'nde de kabul edildiği belirtilen açıklamada, "İBB Meclisi, Şubat 2020’de Adalar'da elektrikli araçlarla taşımacılık işinin İETT Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasını oybirliğiyle uygun gördü. İBB yönetimi de karar üzerine bu yönde çalışma başlattı. Dolayısıyla, Adalar’da toplu taşıma hizmeti vermek üzere İBB tarafından satın alınan elektrikli araçlar, karayolları üzerinde hizmet vermeyecek. Bu nedenle, bu araçların karayolları üzerinde hizmet vermekte olan otobüs, minibüs, taksi gibi değerlendirilmemesi gerekiyor" ifadelerine yer verildi.

"BU SORUNUN KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ"

Adalar’da kullanılan elektrikli araçların plaka ve tescillerinin olmadığı ifade edilen açıklama, şöyle devam etti:

"Nitekim, halen Adalar’da Kaymakamlık ve Belediye başta olmak üzere kamu kuruluşlarınca ve özel kişiler tarafından kullanılan elektrikli araçların, karayollarında kullanılan araçlara benzer şekilde plaka, tescil ve zorunlu trafik sigortaları bulunmuyor. Ayrıca uzmanlar; karayollarında toplu taşıma hizmeti vermek üzere tasarlanan otobüs ve minibüs gibi büyük araçların Adalar'ın tarihi, turistik ve doğal yapısı ile uyuşmayacağını, dar yollarda hizmet veremeyeceğini ve çevre kirliliğine yol açacağını belirtiyor. İBB, bu sorunun ilgili mevzuat ve yönetmelikte belirtilen şekilde kısa sürede çözüleceğini ve Adalar halkının toplu taşıma taleplerinin kısa bir süre içerisinde sözkonusu elektrikli araçlarla karşılanabileceğini öngörüyor."