Dünya
Giriş Tarihi : 07-11-2020 23:53   Güncelleme : 10-11-2020 02:08

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden: Bana verdiğiniz inancı koruyacağım

AP haber ajansının verilerine göre Biden, rakibi Trump karşısında Pennsylvania ve Nevada eyaletlerinde zafer kazanarak ABD'nin yeni başkanı oldu.

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden: Bana verdiğiniz inancı koruyacağım

ABD'nin 59. başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, zaferi kesinleşen Demokrat Parti adayı Joe Biden'ın Nevada eyaletinde de kazandığı bildirildi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının verilerine göre, Biden kendisine başkanlığı kazandıran Pennsylvania'nın ardından Nevada eyaletinden de zaferle çıktı.

BIDEN, NEVADA'DA OYLARIN YÜZDE 49.9'UNU ALDI

Nevada, Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken, bu sabah Pennsylvania ile Nevada'daki sayımlar tamamlandı.

Nevada'da oyların yüzde 49.9'unu alan Biden, bu eyaletteki 6 delegeyi de hanesine yazdırdı.

DELEGE SAYISINI 279'A ÇIKARDI

Nevada ve Pennsylvania'yı kazandıktan sonra delege sayısını 273'e çıkaran Biden, Nevada eyaletini de almasıyla delege sayısını 279'a çıkarmış oldu.

Böylece, 253 olan delege sayısını 279'a çıkaran Biden, ABD'nin seçilmiş başkanı oldu.

Georgia, Nevada ve Arizona eyaletlerinde de Biden öndeyken Trump'ın bu üç eyaleti kazanması dahi artık başkanlık yarışına etki etmeyecek.

BEYAZ SARAY'IN İLK SİYAHİ KADIN BAŞKAN YARDIMCISI

Biden'ın Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise, Beyaz Saray'daki ilk siyah kadın başkan yardımcısı olarak tarihe geçerken, şimdiye kadar yönetimde görev yapan en üst rütbeli kadın unvanına da sahip olacak.

BİDEN'DAN İLK AÇIKLAMA: "TÜM AMERİKALILAR İÇİN BİR BAŞKAN OLACAĞIM"

ABD’nin 46. başkanı olan Biden, ilk açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yaptı.

Biden, paylaşımında, "Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum. Önümüzdeki iş zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de, tüm Amerikalılar için bir Başkan olacağım. Bana verdiğiniz inancı koruyacağım" dedi.