Dünya
Giriş Tarihi : 19-02-2021 23:51   Güncelleme : 23-02-2021 23:51

ABD'de soğuklar can almaya devam ediyor: Ölü sayısı 58'e yükseldi

ABD'de yaklaşık bir haftadır etkisini sürdüren şiddetli kutup soğukları nedeniyle şu ana dek 58 kişi yaşamını yitirdi.

ABD'de soğuklar can almaya devam ediyor: Ölü sayısı 58'e yükseldi

Teksas eyaleti başta olmak üzere ülkenin iç, orta ve güney kısımlarını etkileyen şiddetli kar ve buzlanma, olumsuz durumların yaşanmasına neden oluyor.

Associated Press, aşırı soğuklar ve buna bağlı kazalar nedeniyle şu ana kadar en az 58 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ölümlerin bir kısmının yollardaki buzlanmadan kaynaklı trafik kazalarının sebep olduğu aktarıldı.

6 kişi evinde donarak öldü

Haberlerde, aşırı soğuklarda en az 6 kişinin evinde donmuş olarak bulunduğu kaydedilirken, araçlarında ısınmak isteyen birçok kişinin karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kaldığı, bazılarının ise evlerinde ısınmaya çalışırken çıkan yangınlar sonucu öldüğü bilgisi paylaşıldı.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi, Teksas’ta bir hafta boyunca eksi 18’leri gören hava sıcaklığının hafta sonundan itibaren gündüz 10 dereceye kadar yükseleceği, ancak gece tekrar eksilere düşeceği tahmininde bulundu.

Teksas'ta 200 bine yakın ev ve işyeri hâlâ elektriksiz

Kar ve buzlu soğuk hava, dün güney eyaletlerinden Virginia, Maryland ve Pennsylvania üzerinden kuzeydoğu eyaletlerine doğru kayarken, Teksas’ta elektrik kesintilerinin de kısmen onarıldığı belirtildi.

poweroutage.us sitesinde, Teksas’ta hâlâ 200 bine yakın ev ve işyerinin elektriksiz olduğu, Virgina ve Louisiana gibi çevre eyaletleri ve Oregon’la birlikte ülke genelinde hâlâ 400 binden fazla kişinin elektriğe ulaşamadığı kaydedildi.

Eyaletteki elektrik akışını yöneten Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) yetkilileri, hava koşullarına bağlı olarak elektrik şebekelerinin tamiri için yoğun çaba sarf ettiklerini, elektrik kullanımının aşırı artması durumunda hafta ortasına kadar dönüşümlü olarak tekrar kesintilere gidebileceklerini açıkladı.

Kamuya ait 1000'den fazla su sistemi zarar gördü

Eyaletlerde yaşanan don ve buzlanma nedeniyle tesisatlarda meydana gelen patlamalar sonucu su sistemlerinde sıkıntıların devam ettiği belirtildi.

Ülkenin en kalabalık ikinci eyaleti olan Teksas’ta yetkililer, nüfusun neredeyse dörtte birini kapsayan 7 milyon kişiye hafta başına kadar musluk sularını tüketmeden önce kaynatmaları uyarısında bulundu.

Teksas Çevresel Kalite Komisyonu, eyalet genelinde 1000'den fazla kamuya ait su sisteminin zarar gördüğünü, eyalet genelinde 14 milyon kişinin bundan etkilendiği bilgisini paylaştı.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA), eyaletlere jeneratör, battaniye ve hazır gıda malzemeleri gönderirken, özellikle Teksas’ta su olmadığı için operasyonları kısıtlayan hastane ve bakımevlerinin su sisteminin onarılması için çaba sarf ettikleri kaydedildi.

(Kaynak: Sputnik)