Dünya
Giriş Tarihi : 05-11-2020 01:39   Güncelleme : 08-11-2020 01:40

ABD'de Başkanlık seçimlerini kritik eyaletler belirliyor

ABD'de başkanlık seçimlerinde oy sayımı sürerken, Başkan Donald Trump ve rakibi Joe Biden arasındaki fark çok az görünüyor. Sonucu kritik eyaletlerdeki oylamalar belirleyecek.

ABD'de Başkanlık seçimlerini kritik eyaletler belirliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde Başkan'ı seçici kurul belirliyor. 538 üyeli Seçici Kurul, her eyaletten nüfusu oranında belirlenen sayıda delege gönderilmesiyle belirleniyor.

Seçici Kurul'da 270 üye sayısına ulaşan aday, başkanlığını ilan ediyor.

8 EYALETTE OY SAYIMI DEVAM EDİYOR

Şu ana kadar sonucun değişebileceği 8 eyalette oy sayımı devam ediyor.

Sonucun belli olduğu eyaletlere göre Joe Biden'ı seçecek Demokratların 227, Başkan Trump'ı seçecek Cumhuriyetçilerin 213 delegesi var.

Şu an için, sonucun belli olduğu eyaletlere bakıldığında, yarışı önde götüren Biden'ın başkanlığını ilan etmesi için 43 delegeye daha ihtiyacı var.

BAZI EYALETLERDE OY SAYIMINA ARA VERİLDİ

Ancak bazı kritik eyaletlerde oy sayımına ara verildi. Çünkü buralarda, koronavirüs önlemleri çerçevesinde çok sayıda seçmen posta yoluyla oy kullanmayı tercih etti.

BIDEN'IN DELEGE SAYISI ARTIYOR

AP'nin aktardığı sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden, 10 delegesi bulunan Wisconsin eyaletinde kazanarak delege sayısını 248'e yükseltti.

Biden, 22 delege daha kazanırsa ABD'nin yeni başkanı olacak.

TRUMP OY SAYIMININ DURDURULMASI İÇİN DAVA AÇTI

Öte yandan, 214 delegesi bulunan Cumhuriyetçi aday Trump'ın bu eyaletteki oy sayımının durdurulması için dava açtığı öğrenildi.