Gündem
Giriş Tarihi : 02-11-2021 02:12   Güncelleme : 07-11-2021 00:29

ABD Savunma Bakanlığı: Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz

Ankara'daki F-35 görüşmesinin oldukça verimli geçtiğini söyleyen Pentagon Sözcüsü Kirby, "Türkiye halen birçok ortak menfaatimizin olduğu değerli bir NATO müttefikidir. Biz, ittifak perspektifinden ortak güvenlik menfaatleri üzerine Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı: Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ile Türkiye savunma yetkilileri arasında F-35 programına ilişkin Ankara'da yapılan görüşmenin oldukça verimli geçtiğini bildirdi.

"Türkiye halen birçok ortak menfaatimizin olduğu değerli bir NATO müttefikidir"

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmazlıkların tam olarak ne olduğunu sorusuna, "Bunu anlaşmazlık olarak nitelendirmeyeceğim. Türkiye'nin (F-35) programdan çıkarılma sürecinin tamamlanmış olması ve bunun ikili ilişkilerin geleceği için ne anlama geldiğine ilişkin bir görüşmeydi. Dolayısıyla oldukça verimli bir görüşmeydi. Türkiye halen birçok ortak menfaatimizin olduğu değerli bir NATO müttefikidir. Biz, ittifak perspektifinden ortak güvenlik menfaatleri üzerine Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz" yanıtını verdi.

Kirby, toplantının sadece Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik olduğunu belirterek, "Bu, Türkiye ile ikili olarak yakın çalışma yolları bulmaya çalışmayacağız anlamına gelmiyor" diye konuştu.

"Türkiye ile nasıl ilerleyeceğimize ilişkin görüşmeler yapmak önemlidir"

Türkiye'nin F-16 talebinin, sadece milli güvenlik açısından değil, aynı zamanda NATO güvenliği için de önemli olduğuna vurgu yaptığı hatırlatılarak, ABD'nin de güçlü bir Türk Hava Kuvvetleri'nin NATO için önemli olduğuna inanıp inanmadığına ilişkin soruya da Kirby, ABD'nin askeri satışları konusunda yorum yapmayacağını, ancak Türkiye'nin önemli ve değerli bir NATO müttefiki olduğu şeklinde cevap verdi.

Kirby, "İttifakımız ikili güvenlik ilişkimiz bağlamında Türkiye ile nasıl ilerleyeceğimize ilişkin görüşmeler yapmak önemlidir ve bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.