Dünya
Giriş Tarihi : 26-02-2021 22:07   Güncelleme : 02-03-2021 02:10

ABD savaş uçakları Suriye sınırını bombaladı

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD savaş uçakları Suriye-Irak sınırındaki bazı tesisleri bombaladı.

ABD savaş uçakları Suriye sınırını bombaladı

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, savaş uçakları tarafından Suriye'de Iraklı Haşdi Şabi güçlerine ait bir noktanın vurulduğunu belirttiler.

Yetkililer, saldırının ABD Başkanı Joe Biden'ın onayı dahilinde düzenlendiğini bildirirken, saldırıda ölü ya da yaralılara ilişkin bir bilgi paylaşılmadı.

Pentagon'dan açıklama: "Birçok tesis yok edildi"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, saldırıyı doğrulayarak, "Başkan Joe Biden'ın talimatı üzere ABD kuvvetleri doğu Suriye'de İran destekli silahlı gruplarca kullanılan bir yapıya hava saldırısı düzenledi" açıklamasında bulundu.

Bu saldırının son zamanlarda Irak'ta düzenlenen roketli saldırılara karşılık olduğunu belirten Kirby, "Özellikle de bu saldırı Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli grupların sınır kontrol noktasında bulunan birçok tesisini yok etti" ifadelerini kullandı.

Saldırının IŞİD karşıtı koalisyon ülkeleri ile danışılarak yapıldığını anlatan Kirby, bunun Irak ve Suriye'deki genel durumu tırmandırmamak için orantılı bir şekilde icra edildiğini kaydetti.

ABD askerlerine geçen hafta 14 roketli saldırı yapılmıştı

Geçen hafta ABD askerlerinin konuşlu olduğu Erbil Uluslararası Havalimanı ve kente 14 roketle saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda, 1 sözleşmeli personel hayatını kaybetmiş, 3 sivil, 5 sözleşmeli personel ve 1 ABD askeri olmak üzere 9 kişi yaralanmıştı.

Saldırıyı, 'Saraya Evliya ed-Dam' adlı bir grup üstlenmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, saldırıların karşılıksız kalmayacağını açıklamıştı.

Suriye devlet televizyonu saldırıyı doğruladı

Suriye devlet televizyonu da, Deyrizor muhabirinden aktardığı haberde, ABD'nin Suriye'nin doğusunda birkaç bölgeyi hedef aldığını açıkladı.

Öte yandan, hava saldırılarına ilişkin Suriye'den henüz resmi bir açıklama gelmedi.