Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-12-2021 00:56   Güncelleme : 20-12-2021 05:00

ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED), piyasanın beklentilerini doğrultusunda politika faizini değiştirmeyerek, yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Noktasal grafikten 2022 için üç faiz artışı beklentisi çıktı.

FED hazine kâğıtları alımlarını aylık 20 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını 10 milyar dolar azaltacak.

ABD ekonomisinin 2021 büyüme tahminini yüzde 3.8'den 4'e yükselten FED, Amerikan ekonomisinin uzun vadeli büyüme beklentisini yüzde 1.8'de korudu.

Karar metninden 'enflasyonun geçici olduğu' ifadeleri çıkarıldı

FED'in kararı oybirliği ile alınırken, karar metninde enflasyonun pandemi ve tedarik zinciri sıkıntıları ile yükseldiği ifade edildi. Metinden enflasyonun geçici olduğu yönündeki ifadelerin de çıkarıldığı görüldü.

Açıklamada, enflasyonun bir süredir yüzde 2'yi aşmasıyla birlikte işgücü piyasası koşullarının Komite'nin maksimum istihdam değerlendirmeleriyle uyumlu seviyelere ulaşana kadar bu hedef aralığını sürdürmenin uygun olacağı aktarıldı.

Net varlık alımlarının aylık hızını düşürme kararı

Varlık alımlarını azaltma hızının aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarılacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Enflasyon gelişmeleri ve işgücü piyasasındaki daha fazla iyileşme ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını hazine tahvilleri için 20 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 10 milyar dolar düşürmeye karar verdi. Ocak ayından itibaren Komite, hazine tahvillerini ayda en az 40 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ayda en az 20 milyar dolar artıracak.