Gündem
Giriş Tarihi : 19-03-2021 23:03   Güncelleme : 22-03-2021 03:37

ABD Büyükelçisi'nden S-400 yorumu: 'Çözülebilecek bir durum değil'

Türk gazetecilere konuşan ABD Büyükelçisi David Satterfield, "2021 yılı savunma bütçe yasası Türkiye'nin S-400'lere sahip olmamasını gerektiriyor. Bunun altını çizmek istiyorum. Bu hassas ya da zekice yöntemlerle çözülebilecek bir durum değil. Çünkü olay, bir hukuk meselesi" dedi.

ABD Büyükelçisi'nden S-400 yorumu: 'Çözülebilecek bir durum değil'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, İstanbul’da bazı gazetecilere Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe'nin aktardığına göre, Türkiye ile yakın müttefik ve stratejik ortak tanımlarına yakışır şekilde uzun bir geçmişe sahip olduklarını vurgulayarak sözlerine başlayan ABD Büyükelçisi, "Bu tanımları gölgeleyecek başka tür tanımları kabul etmiyorum" dedi.

Büyükelçi, buna rağmen iki ülke arasında çeşitli konularda farklı görüş ve yaklaşım içerisinde olduklarının da altını çizdi.

Bu farklılıkların ikili ilişkileri zedelemesini istemediklerini belirten Satterfield, pozitif gündemle, karşılıklı güven ve anlayış içerisinde ilişkileri güçlendirmeyi istediklerini söyledi.

"AB Zirvesi'nden Türkiye'nin beklentisini karşılayacak kararlar çıkacağını umuyoruz"

Büyükelçi Satterfield, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha üst seviyelere çekebilmek için çaba sarf ettiklerini, Türk ekonomisinin temel gücüne her zaman güven duyduklarını belirtti.

25-26 Mart’ta yapılacak AB liderler zirvesine değinen Büyükelçi, "AB Zirvesinden Türkiye’nin beklentilerini karşılayacak kararlar çıkacağını umuyoruz" ifadesini kullandı.

Bu çerçevede, Türkiye’nin Gümrük Birliği'nin güncellenmesi talebinin AB'de karşılık bulacağını düşündüklerini söyledi.

"Türkiye, Avrupa Birliği için yakın ve değerli bir ortak"

Satterfield şöyle devam etti:

Türkiye'nin AB ile işbirliğine büyük önem veriyoruz. Türkiye mülteciler konusunda ağır yüklerin altına girdi, gösterdiği iyi niyet ve destek tarafımızdan takdirle karşılanıyor. Avrupa Birliği, kendisi için yakın ve değerli bir ortak olan Türkiye ile her alanda işbirliğini geliştirmeli. Biz de bu isteğimizi hem Brüksel'e hem de Ankara'ya aktarıyoruz.

Türkiye-Yunanistan görüşmeleri

Satterfield Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerinin devamından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Doğu Akdeniz konusunda sorunların giderilmesi için tarafları cesaretlendirdiklerini söyleyen Satterfield, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dendias ve Çavuşoğlu arasındaki görüşmeler de memnuniyet verici. Tüm sorunlar çözülecek diyemeyiz. 62. ya da 63. Görüşmeler yapılıyor. Bu zorlu bir süreç, ancak masadaki görüşmeler karşı karşıya gelmekten çok daha iyi ve olumlu olacaktır. Bu adımlar hem ABD, hem de AB tarafından büyük memnuniyetle karşılanıyor.

S-400 krizi: "Zekice yöntemlerle çözülebilecek bir durum değil"

ABD Büyükelçisi, S-400'lerle ilgili ayrı bir başlık açtı. S-400 meselesinin; önceki ABD yönetimini, ABD yasalarını uygulamaya ve CAATSA yasası kapsamında yaptırımlar uygulamaya zorladığını hatırlattı.

Bunu aktarırken "ne yazık ki" ifadesini kullanan Büyükelçi, "bu sorunun çözülmesini umuyor ve istiyoruz" dedi.

Büyükelçi şöyle konuştu:

Diyaloğa ve durumu netleştirmeye karşı değiliz. Ancak burada kişisel değil, tamamen yasal gerekliliklerden bahsediyoruz. ABD hükümeti olarak Ocak sonundan beri (Biden yönetimi göreve başladığından bu yana) ulaşılabilecek çözüm konusunda yeni bir çerçeve ile karşı karşıyayız. 2021 yılı savunma bütçe yasası Türkiye'nin S-400'lere sahip olmamasını gerektiriyor. Bunun altını çizmek istiyorum. Bu hassas ya da zekice yöntemlerle çözülebilecek bir durum değil. Çünkü olay, bir hukuk meselesi. Kongre'ye karşı hesap vermemiz gereken Amerikan Yasaları var.

David Satterfield, diyalog sürecinin, çalışma grupları oluşturarak devam edebileceğini, ancak süreçte S-400’lerin Türkiye'nin 'ben artık bunlara sahibim' yaklaşımıyla devam edemeyeceğini vurguladı.

"Biz, 'Türkiye’nin elinde S-400 yok' diyebilmeliyiz"

Büyükelçi, konuya ilişkin şunları ifade etti:

Türkiye’nin ABD'den görmek istedikleri var; F-35 programı ve Patriot alımları gibi  Tüm bunlar tartışılabilir, ancak bunların hepsi S-400'lerin varlığı konusundaki duruma bağlıdır. Yani S-400 şartlardan biridir. Biz, 'Türkiye’nin elinde S-400 yok' diyebilmeliyiz. Çünkü, her türlü çözümde ABD yasalarına uygun olmak zorundayız. F-35 ile uyumluluk sorununun ötesindeyiz. Açık söylüyorum; CAATSA yaptırımlarını tetikleyen S-400 sistemlerine sahip olunmasıdır.

"Türkiye yeni S-400'ler alarak durumu kötüleştirmemelidir"

David Satterfield, Türkiye’nin Rusya'dan yeni S-400'ler alarak durumu kötüleştirmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Yeni alım yapılması durumunda son derece ciddi sonuçları olacaktır. İlk yaptırımlardaki dar çerçeveli uygulamalardan çok daha etkili adımlar atılacaktır. Bu durumda yürütme adım atmadığı taktirde bile, kongre hızlıca adım atacaktır" dedi.