Dünya
Giriş Tarihi : 03-11-2020 23:14   Güncelleme : 07-11-2020 00:12

ABD Başkanlık seçimleri için nefesler tutuldu

ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ile Demokrat Parti adayı Joe Biden arasındaki yarışta ilk sonuçlar gelmeye başladı.

ABD Başkanlık seçimleri için nefesler tutuldu

ABD Başkanlık seçimleri için nefesler tutuldu. Donald Trump ve Joe Biden'ın yarıştığı seçimde, Biden anketlere göre rakibi karşısında önde görünürken, oyların posta yoluyla kullanılması nedeniyle derlenip toparlanması ve havuza dahil edilmesi zaman alacağından, seçim sonuçlarının normal şartlardan daha uzun süreçte açıklanacağı tahmin ediliyor.

ABD Başkanlık seçimleri kapsamında bazı eyaletlerde oy kullanma işleminin posta yoluyla bir süre daha devam edeceği yönünde birtakım söylentiler de dolaşıyor.

SANDIKTAN GELEN İLK SONUÇLAR 

ABD Başkanlık seçimlerinde sandıkta oy kullanma işlemi, geleneğe uygun olarak New Hampshire eyaletindeki iki köyde gece yarısından itibaren başladı.

Kanada sınırı yakınındaki Dixville Notch ve Millsfield köylerindeki seçmenler, yerel saatle 00.00'dan itibaren oy kullanmak için sandık başına gitti.

Küçük nüfuslu köylerde oy verme işlemi hızla sonuçlandı ve sandıklar açıldı. Dixville Notch kasabasında kullanılan 5 oyun tamamını Demokrat Parti adayı Joe Biden kazandı.

Millsfield'de ise Cumhuriyetçi Parti adayı Başkan Donald Trump 16 oy kazanırken, Biden 5 oyda kaldı.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Seçim sonuçları için net açıklanma tarihi belirsizliğini korurken, geçtiğimiz seçim dönemlerinde ABD'nin Batı Yakası'ndaki eyaletlerde sandıkların kapanmasıyla birlikte TSİ 07.00 civarında sonuçlar netleşmeye başlıyordu.

2008 seçimlerinde kesin sonuçlar tam bu saatte, 2012'de ise 15 dakika sonra gelmişti.

2016'daki en son seçimlerde de Donald Trump, Pennsylvania'yı kazanana kadar sonuçlar netleşmemiş, ancak bu eyaletten TSİ 09.35'te sonuçlar geldiğinde kazandığı kesin olarak ilan edilmişti.

ANKETLERDE SON DURUM NE?

Seçimler öncesi anketlerdeki son durum yakından takip edilirken, 2016'dan bu yana anketlerin güvenilirliği de kamuoyunda soru işareti olarak görülüyor.

ABD'nin önde gelen siyasi analiz sitelerinden Real Clear Politics'in ulusal bazdaki tüm anketlerin ortalamasını derlediği anket sonuçlarına göre, Biden, ülke geneli anketlere göre yarışı Trump'ın 7.4 puan önünde götürüyor.

Seçimin asıl kaderini belirleyecek kritik eyaletlerde de Biden, daha küçük farklarla da olsa Trump'ın önünde gözüküyor.