Gündem
Giriş Tarihi : 29-03-2021 00:13   Güncelleme : 03-04-2021 23:15

60 yaş üzeri aşılamada randevu sistemi açıldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşılama programında 60 yaş üzeri için randevu sistemi açıldı.

60 yaş üzeri aşılamada randevu sistemi açıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı paylaşımda, 60 yaş üzeri ve eşlerinin yanı sıra, bazı risk gruplarının da aşılama programına dahil edildiğini duyurmuştu. 

Bakan Koca, yaptığı paylaşımda, "Aşı programında yeni gruba geçiyoruz. Aşısı sisteme tanımlanmış olan 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi. Risk grubunda olan morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, Down sendromu olan vatandaşlarımız ve immuno supresif tedavi alanlar öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı. En kısa sürede en çok riskli vatandaşımızı korumak istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Randevu sistemi nasıl işliyor?

  • Aşılama programı kapsamında sırası gelen ve kriterlere uyan vatandaşlar, e-Nabız sistemi üzerinden 'Covid-19 aşı durumunu sorgula' sekmesi altından bunu kolaylıkla öğrenebiliyor ya da aralarında boşluk bırakarak AŞI, TC Kimlik Numarası ve TC Kimlik Seri Numarası'nın son 4 hanesini 2023'e kısa mesaj atarak aşı uygunluk durumlarını sorgulayabiliyorlar. 

  • Bu aşamanın ardından aşı onam formuna hem e-Nabız'dan, hem gelen kısa mesaj ile erişebiliyor.

  • Eğer aşı grubunda yer alıyor ise, aşı randevusunu; e-Nabız üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO 182 hattını arayarak alabiliyor.

  • Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız'da, hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.