Siyaset
Giriş Tarihi : 06-10-2021 01:27   Güncelleme : 10-10-2021 02:16

6 partiden 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' toplantıları

6 partinin hukukçu kurmayları, 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' konusunda TBMM'de toplantılara başladı.

6 partiden 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' toplantıları

6 muhalefet partisi, 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' çalışmaları için Meclis'te toplantılara başladı.

Toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp ile Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün katıldı.

Cumhurbaşkanı yetkilerinin kısıtlanması ve TBMM'nin güçlendirilmesi

TBMM'de gerçekleştirilen toplantıda, partilerin parlamenter sistem çalışmalarında yer alan "tarafsız, partisiz cumhurbaşkanı", "güçlü meclis" ve "bağımsız yargı" ilkeleriyle ilgili görüş ve önerileri ele alındı.

Edinilen bilgiye göre, bu toplantılarda ana ilkelerle ilgili yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmış durumda.

Toplantılarda, Cumhurbaşkanının tarafsız olması ve atama yetkisinin kısıtlanması, TBMM'nin güçlendirilmesi konusunda uzlaşıldı.

Parti yetkilileri, güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarında mutabık kalınan noktaların ilk kez bu toplantıda kaleme alınacağını aktardı.

İYİ Partili Bahadır Erdem: "Bu sistemin değişmesi için mutabakat var"

Toplantının başlamasından önce konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, şöyle konuştu:

Bugünün konusu, acil olan şey, anayasa değişikliği... İçinden geçtiğimiz anayasanın Türkiye'ye ne kadar uymadığı, yanlışların hepsinin sebebi, ortak paydamız da bu. İttifak için konuşmak bizim haddimiz değil. Siyasi partiler ve başkanlarımız karar verir. Bugünün konusu o değil. Anayasayı halkın yararına değiştirmek konusunda ciddi bir mutabakatımız var. Türkiye'nin yakın siyasi tarihine baktığımızda altı muhalefet partisinin bir araya geldiği çok az örnek var. Demek ki bu kadar çok ihtiyaç var. Bu sistemin değişmesi için mutabakat var.

CHP'li Muharrem Erkek: "Çalışmalarımızı genel başkanlarımıza sunacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise bir soru üzerine, "Bir süre öngörmüyoruz şu anda, çalışıyoruz. Çalışacağız ve çalışmalarımızı sayın genel başkanlarımıza sunacağız. Türkiye için çalışıyoruz" dedi.

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu: "Burada bu meseleleri tekrar masaya yatıracağız"

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise şunları ifade etti:

Güçlendirilmiş parlamenter sistem başlığı altında, gerçekten Türkiye'nin hukuk devletine, demokrasiye dönmesi, bu başlık altında anayasanın değişmesi; Meclis İçtüzüğü'nün değiştirilmesi, Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilmesi... Siyasi partilerin zaten bu konularda önerileri var. Mutabakat olasılıklarının çok yüksek olduğunu tespit ettik. Burada bu meseleleri tekrar masaya yatıracağız. Başta Anayasa olmak üzere, Meclis İçtüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu olmak üzere, Seçim Kanunu olmak üzere, belki Siyasi Etik Kanunu da görüşülebilir. Bütün atacağımız adımlar, altı partinin birlikte karar verebileceği, mutabakat içerisinde belirleyebileceği hususlar olacak.

Edinilen bilgiye göre, parti yetkilileri, her toplantının ardından genel başkanlarını bilgilendiriyor ve sonraki süreç planlanıyor.

Haftada bir toplanılacak

İYİ Parti Adalet ve Hukuk Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Ana başlıklarımızın ne olduğuna baktık, ne kadar zaman dilimi içerisinde bitirebileceğimize ilişkin görüşmemiz oldu. Çok iyi gidiyor. Ortak ilkelerde aynı şeyleri düşünüyoruz. Bu ortak ilkelerin içinde en önemli şeyleri, bütün olarak hazırlayıp genel başkanlarımıza sunacağız. Altı parti de yaptığımız işten son derece memnun" diye konuştu.

Nihai metnin ne zaman hazır olacağıyla ilgili takvimi açıklamak için erken olduğunu söyleyen Erdem, bunun yılbaşını bulabileceğini söyledi.

"Toplantıların yeni katılımlarla genişleme olasılığı var mı" sorusuna Erdem, "Hayır. Bunu genel başkanlarımızın talimatlarıyla 6 partinin hukuktan sorumlu genel başkan yardımcısı, başkanları olarak sürdürüyoruz. Yanımıza sadece bir yardımcımızı işler biraz daha kolaylaşsın diye alacağız" yanıtını verdi.

6 partinin temsilcisinin katıldığı toplantılar haftada bir olarak yapılmaya devam edecek.