Dünya
Giriş Tarihi : 12-03-2021 01:09   Güncelleme : 17-03-2021 02:29

300 milyondan fazla kişi açlık ve kıtlık tehdidi altında

BM Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, dünya genelinde 270 milyon kişinin açlık kriziyle, 34 milyon kişinin ise kıtlık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

300 milyondan fazla kişi açlık ve kıtlık tehdidi altında

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) çatışmalar ve gıda güvenliği konulu oturumunda konuşan BM Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, insan kaynaklı krizler yüzünden bir kez daha uçurumun eşiğine yaklaşıldığına ve dünya genelinde 270 milyon kişinin açlık kriziyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

Bu yıl özellikle Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 19.6 milyon kişinin dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya kalabileceğini belirten Beasley, Afganistan, Nijerya, Suriye, Yemen, Sudan, Güney Sudan ve Sahel bölgesinde de gıda güvenliğinin kötüye gittiğini ifade etti.

34 milyon kişi kıtlığın eşiğinde

Beasley, 30'dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğuna işaret ederek, Güney Sudan'da Pibor bölgesinin batısında annelerin çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla beslemek zorunda kaldığının altını çizdi.

5.5 milyar dolarlık yardım çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, "İnsanları aç bırakırsanız çatışmaları beslersiniz. Çatışmalar açlık ve kıtlığa, açlık ve kıtlık ise çatışmalara neden oluyor" dedi.

Bir an önce harekete geçilmezse milyonlarca kişinin açlık ve ölümün eşiğine sürükleneceği uyarısı yapan Guterres, kıtlık ve ölümlerin engellenebilmesi için 5.5 milyar dolarlık yardım çağrısında bulundu.

Guterres, ayrıca, "21. yüzyılda kıtlığa ve açlıktan ölümlere yer olmamalı" ifadelerini kullandı.