Gündem
Giriş Tarihi : 24-12-2021 02:35   Güncelleme : 27-12-2021 04:31

12'şer yıl hapsi istenen 103 emekli amiralin duruşma tarihi belli oldu

Kamuoyunda "Montrö bildirisi" olarak bilinen açıklamaya imza atan ve 3'er yıldan 12'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen 103 emekli amiralin yargılanma tarihi belli oldu.

12'şer yıl hapsi istenen 103 emekli amiralin duruşma tarihi belli oldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 4 Nisan 2021'de 103 emekli amiral, yayınladığı "Montrö Bildirisi"ne ilişkin olarak gözaltına alındı.

Amiraller ifadelerinin alınmasının ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.

3'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis istemi

Amiraller hakkında "anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 3'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mahkeme, davanın ilk duruşmasının 21 Mart 2022'de görülmesini kararlaştırdı.

İddianameden: "Montrö vurgusu 'araç' olarak kullanılmıştır"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede; sanıkların, ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda bildirinin taslağının paylaşılmasından metnin oluşturulmasına kadar katkı sundukları, altını imzalamayı kabul ettikleri ve yayımlanması için anlaştıkları belirtildi.

Sanıkların seçilmiş hükümeti hedef aldıklarına ve muvazzaf askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte harekete geçirmek üzere anlaştıklarına dikkati çekilen iddianamede, bildiride geçen Montrö vurgusunun "araç" olarak kullanıldığı, bunun WhatsApp grubunda yer alan şüphelilerin yazışmalarından anlaşıldığı vurgulandı.

İddianamede, sanıkların ortak bir iştirak iradesiyle hazırlanan bildiriyi kamuoyuyla paylaşarak, meşru iktidara karşı harekete geçmek üzere ve hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde emir komuta dışında hareket edilmesini hedefledikleri kaydedildi.