Gündem
Giriş Tarihi : 05-02-2021 05:49   Güncelleme : 09-02-2021 01:58

10 kişinin tutuklanması istenmişti: 2 kişi hakkında tutuklama kararı

Kadıköy'deki Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerle dayanışma eyleminde gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta hakkında tutuklama kararı verildi.

10 kişinin tutuklanması istenmişti: 2 kişi hakkında tutuklama kararı

Kadıköy'de, Boğaziçi Üniversitesi protestosu için yapılan destek eylemlerinde gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 10 kişiden 2'si hakkında tutuklama kararı verildi.

Kadıköy’de gözaltına alındıktan sonra "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na" muhalefet etme gerekçesiyle tutuklama talebiyle Kartal Adliyesi'ne sevkedilen 10 kişi hakkında karar açıklandı.

10 kişiden 2'si tutuklandı, 8'i adli kontrolle serbest bırakıldı

Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın tutuklanmaları talebiyle sevk ettiği 10 kişiden Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta'nın "görevi yaptırmamak için direnme" suçundan tutuklanmasına, 8'inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Hakimlik, salıverilen 8 kişiden 2'si hakkında "konutu terk etmeme" ve "yurtdışı çıkış yasağı", 6'sı hakkında da yalnızca "yurtdışı çıkış yasağı" şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

Kadıköy eylemlerinde çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı

Savcılığın ev hapsi uygulanmasını ve yurtdışına çıkış yasağı konulmasını istediği 13 kişi de aynı adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.

2 Şubat günü İstanbul Kadıköy’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleriyle dayanışmak için bir araya gelen öğrenciler, polisin sert müdahalesiyle karşılaşmış ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Avukat Feyza Ertürk: "Kararın hiçbir hukuki dayanağı yok"

Karara ilişkin açıklama yapan avukat Feyza Ertürk, "Yapılan tutuklamanın CMK'da da uygulamada da emsali yok. Kararın hiçbir hukuki dayanağı yok" dedi.

Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz'den karara tepki

Tutuklanan Şilan Delipalta kararın ardından yaptığı açıklamada, "Bu, memleket ve üniversiteyi susturma çabasıdır. Bu boşa, çünkü üniversiteyi de memleketi de susturamayacaklar" dedi.

Anıl Akyüz ise, "Biz hiçbir zaman başımızı eğmedik. Bundan sonrasında da hem içeride hem dışarıda mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.