Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 09-06-2021 04:03   Güncelleme : 15-06-2021 01:40

Ünlü karikatürist Kaan Ertem hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören ünlü karikatürist Kaan Ertem, 53 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü karikatürist Kaan Ertem hayatını kaybetti

Leman dergisi, sosyal medya hesabında, ünlü karikatürist Kaan Ertem'in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Leman dergisinden yapılan duyuruda, "Arkadaşımız, canımız Kaan Ertem'i kaybettik. Ailesinin, sevenlerinin, okurlarının, mizah dünyasının başı sağ olsun. Yarın 14.00’te Küçükyalı Kabristanı'nda defnedilecek" ifadelerine yer verildi.

Ertem'in bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenildi.

Toplumun her kesiminden insan tipleri

1968 yılında istanbul'da doğan Kaan Ertem, küçük yaşlardan itibaren elinden kalem düşürmemesinin karşılığını 1983'te ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu'nun eleştirisiyle beraber Bulvar gazetesinde yayımlanan ilk karikatürüyle aldı.

Ertem, Limon mizah dergisinde başladığı 1988 yılına değin 5 yılını kendisini karikatür çizme konusunda geliştirmeye ayırdı. Bu tarihten itibaren önce Limon, ardından da Leman ve L-Manyak dergilerinde çalışmaları yayınlandı.

1995 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü'nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversite'deki yüksek lisans eğitimini tamamlamadan buradan ayrılarak eğitimine nokta koydu.

Ertem, çizdiği karikatür ve çizgi roman öykülerinde ağırlıklı olarak şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edindi. Yarattığı pek çok karakter ve başlıkta toplumun hemen her kesiminden insan tipleri yer aldı.

'Öğreten Adam ve Oğlu' ve 'Erdener Abi' gibi tipler yarattı

1992 yılında Limon'da hazırlamaya başladığı Öğreten Adam ve Oğlu, kendi tecrübelerine dayanarak hayatın detaylarını oğluna ısrarla öğretmeye çalışan bir baba ve onu pek umursamayan oğlu karakterize edildi. 

1994'ten itibaren çizdiği Erkut Abi ve ilk kez 1996 yılında yayına giren Zıçan Adam tiplerinde ise, yapılan bireysel ve toplumsal hataları cezalandırma içgüdüsü öne çıkartıldı. Ertem'in bir diğer başarılı bant karakteri ise Leman'da uzun yıllardır çizdiği Erdener Abi oldu.

Marjinal bir karakterizasyonla sunduğu bu karakterinin yanı sıra, L-Manyak dergisi için yarattığı Ezik Şarkıcı Altuğ adlı birer sayfalık maceralar yaşayan bir başkası izledi.

Ayrıca Ocak 1996 tarihli ilk sayısından itibaren yaklaşık bir yıl boyunca L-Manyak dergisinde 2001 Feza Fatihleri başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgiromanı hazırladı.

Çizerin yayımlanmış üç karikatür albümü bulunuyor: 1995'te Dengeli Beslenme, 1997'de Öğreten Adam ve Oğlu ile 2001'de basılan Erdener Abi.