Gündem
Giriş Tarihi : 28-07-2021 03:29   Güncelleme : 01-08-2021 01:34

Türkiye'den AB'ye 'Maraş' yanıtı: KKTC'yi muhatap almayı öğrenin!

Avrupa Birliği'nin 'Kapalı Maraş' konusunda Türkiye'nin kararını kınamasının ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye'den AB'ye 'Maraş' yanıtı: KKTC'yi muhatap almayı öğrenin!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Avrupa Birliği'nin 'Kapalı Maraş' konusunda Türkiye'yi kınamasının üzerine bir açıklamada bulundu.

"Açıklamanın bizim açımızdan bir değeri yoktur"

Bilgiç, yazılı açıklamasında, "Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafının görüşlerini yansıtan bu ve benzeri açıklamaların bizim açımızdan bir değeri ve hükmü yoktur. Üyelik dayanışması ve veto endişesi bahaneleriyle ortaya konulan bu yanlı AB tutumunun hiçbir sorunun çözümüne katkıda bulunması da mümkün değildir. Avrupa Birliği adına bugün Maraş konusunda yapılan açıklamayı kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

"AB, KKTC'yi muhatap almayı öğrenmelidir"

Türkiye'nin Kıbrıs meselesinin çözümü ve Maraş açılımı konusunda Kuzey Kıbrıs makamlarının önerilerine ve aldıkları tüm kararlara desteğin tam olduğunu vurgulayan Bilgiç, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Maraş açılımı, KKTC hükümetinin aldığı bir karardır. AB, 2004'te Annan Planı sonrasında Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmalı ve KKTC'yi muhatap almayı öğrenmelidir.