Dünya
Giriş Tarihi : 27-07-2021 00:47   Güncelleme : 30-07-2021 21:07

Tunus'ta 1 aylığına gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bir ay boyunca geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kararnameye göre ayrıca, gündüzleri 3'ten fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı.

Tunus'ta 1 aylığına gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Tunus Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Kays Said'in bu akşamdan başlayarak 27 Ağustos'a kadar kişi ve araçların 19.00'dan 06.00'ya kadar sokağa çıkmalarını yasaklayan bir kararname çıkardığı bildirildi.

Üçten fazla kişinin bir araya gelmesi de yasak

Acil sağlık vakaları ve gece işçilerinin yasağın dışında tutulduğu aktarılan açıklamada, sokağa çıkma yasağı saatleri dışında temel ihtiyaç veya acil sağlık durumları hariç şehirlerarası yolculukların da yapılamayacağı kaydedildi.

Açıklamada, kararnamede halka açık yollarda ve meydanlarda üçten fazla kişinin bir araya gelmesinin de yasaklandığı ifade edildi.

Devlet kurumlarının faaliyeti durduruldu

Said'in yarından itibaren ordu ve polis dışında idari nitelikteki devlet kurumlarında 2 gün süreyle çalışmayı durdurma yönünde kararname çıkardığı belirtilen açıklamada, çalışmayı durdurma süresinin uzatılabileceği aktarıldı.

Açıklamada, kararın her bakan ve yerel yetkiliye fiili olarak veya uzaktan çalışmak için bir dizi çalışanı görevlendirme izni verdiği aktarıldı.

Meclis'in tüm yetkileri dondurulmuştu

Tunus Cumhurbaşkanı Said, Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

En-Nahda Hareketi, Said'in bu adımını 'darbe' olarak nitelendirse de kararlar, bir dizi siyasi partinin desteğini almıştı.