Gündem
Giriş Tarihi : 12-05-2021 23:08   Güncelleme : 18-05-2021 00:58

Sosyalist hareketin öncü ismi Hüseyin Hasançebi hayatını kaybetti

Sosyalist hareketin önde gelen isimlerinden ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisi kurucuları arasında bulunan Hüseyin Hasançebi hayatını kaybetti.

Sosyalist hareketin öncü ismi Hüseyin Hasançebi hayatını kaybetti

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP), SBP, BSP, ÖDP, SEH gibi partilerin çeşitli kurullarında yer alan ve son dönemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) çalışmalarına katılan Hüseyin Hasançebi hayatını kaybetti.

Hüseyin Hasançebi hakkında

1944’te Araklı-Trabzon'da doğan Hüseyin Hasançebi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin Trabzon İl Örgütü'nün oluşturulmasına katkıda bulundu ve üye olarak 1977'ye kadar Trabzon'da çalıştı.

1977’de İstanbul’a gelerek TSİP yayın organlarını hazırlayan yayın kuruluna katılan Hasançebi, Merkez Komitesi üyesi oldu.

12 Eylül darbesinin ardından 1984'e kadar İstanbul’daki faaliyetlere katılan Hasançebi, 1984-1989 yılları arasında Almanya'da yaşadı.

Düşün, Görüş ve Felsefe dergilerine yazılar yazdı.

Sosyalist Birlik Partisi çalışmalarına katıldı

1989 yılı sonunda Türkiye'ye dönen Hasançebi, Sosyalist Birlik Partisi'nin (SBP) çalışmalarına katıldı, yayın organı Birlik dergisinde yazılar yazdı. BSP ve ÖDP’ye üye oldu ve çalışmalarına katıldı.

ÖDP’den ayrıldıktan sonra oluşturulan Sosyalist Emek Hareketi'nin çıkardığı yayınlarda uzun süre makaleler yazdı.

Yayımladığı Kızılcık dergisinde ve Bianet'te yazmaya devam etti.

Partisiz olarak HDP’nin çalışmalarına katıldı ve yazılarıyla destek oldu.

Eşi Zekiye Hasançebi'nin yanına defnedilecek

İki çocuk babası Hüseyin Hasançebi, yarın (13 Mayıs 2021) Antalya/Kepez Fatih mezarlığında, eşi Zekiye Hasançebi'nin yanına defnedilecek.