Gündem
Giriş Tarihi : 19-07-2021 00:44   Güncelleme : 24-07-2021 03:30

Siirt'te Delta kâbusu: 'Günlük vakaların büyük bölümü Delta varyantı'

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, kentteki günlük vakaların yüzde 80-90'ının Delta varyantı olduğunu açıkladı. Delta varyantının çok daha hızlı bulaştığını söyleyen Hacıbektaşoğlu, virüsün ömrünün daha uzun olduğunu da belirtti.

Siirt'te Delta kâbusu: 'Günlük vakaların büyük bölümü Delta varyantı'

Siirt Valisi ve Belediye Başkanvekili Osman Hacıbektaşoğlu, beraberinde İl Emniyet Müdürü Halit Aziz Yılmaz ile Güres ve Aydınlar caddelerinde vatandaş ve esnafı gezerek aşının koruyuculuğunu anlattı, aşı yapılması uyarısında bulundu.

Mobil aşı çadırlarını da ziyaret eden Vali Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Siirt’te görülen vakaların büyük bir bölümünün delta varyantı olduğunu ve salgının daha hızlı yayıldığını belirterek, vatandaşların önlemlere uymalarını istedi.

"Günlük vakaların yüzde 80-90'ı Delta varyantı"

Aşılama oranlarını yükseltmek için sağlık ekiplerinin il genelinde yoğun bir çaba içinde olduğunu ifade eden Vali Hacıbektaşoğlu, "Geçen yıl eylül, ekim ve kasım ayları salgın en yüksek seviyedeydi. Maalesef temmuz ayında günlük vaka olarak bunun çok üzerine çıktık. Günlük vakaların yüzde 80-90'ı Delta varyantı. Dolayısıyla çok daha hızlı bulaşıyor ve virüsün ömrü daha uzun. Kendimizi çok daha fazla korumamız gerekiyor. Elimizde her zaman bir gücümüz vardı; maske, mesafe ve temizlik. Evimizde, işyerimizde, sokakta ve caddede her yerde kendimizi, ailemizi ve toplumu korumak zorundayız" diye konuştu.

"Toplumsal bağışıklık oranına ulaşıncaya kadar uyku bize haram"

Kurban Bayramı’nda aşılama çalışmalarının aksatılmadan süreceğini de dile getiren Vali Hacıbektaşoğlu şunları söyledi:

  • Son 15 gündür çok hızlı bir şekilde aşılama çalışmalarımız devam ediyor. İl merkezimizde toplum sağlığı merkezimizde gezici ekiplerimiz aşılama yapıyor. Beldelerimiz, köylerimiz tarandı, gerekirse iki tur, üç tur daha tarayacağız. Birinci dozda yüzde 75 oranına ulaşmak zorundayız. Tüm Siirt'i aşılamak zorundayız. Biz de sahada olacağız. Toplumsal bağışıklık oranına ulaşıncaya kadar uyku bize haram. 17 yaş üstü bütün vatandaşlarımızı inşallah aşılayacağız.