Dünya
Giriş Tarihi : 04-06-2021 22:20   Güncelleme : 10-06-2021 02:22

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den flaş Türkiye açıklaması

Türkiye'nin IŞİD'e karşı küresel koalisyonda önemli bir rol oynadığını söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den flaş Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO, Alman Dış İlişkiler Konseyi ve Bookings Institution ortaklığıyla düzenlenen panele video konferans yöntemiyle katıldı.

NATO'nun 2030 vizyonunu açıklayan Stoltenberg, bir soru üzerine Türkiye'nin Kuzey Atlantik İttifakı için önemine değindi.

"Türkiye'nin altyapısı ve havaalanları IŞİD ile mücadelede fazlasıyla önemliydi"

"Turkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu hatırlamamız önemli" diyen Stoltenberg, "Haritaya şöyle bir baktığımızda topraklarının önemini, büyüklüğünü ve aynı zamanda Irak ve Suriye'ye sınırı olan tek NATO ortağı olduğunu fark edebiliriz. Türkiye'nin altyapısı ve havaalanları IŞİD ile mücadelede fazlasıyla önemliydi" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin IŞİD'e karşı küresel koalisyonda önemli bir rol oynadığının altını çizen Stoltenberg, "Güney mahallemizi istikrarlılaştırmak için NATO üyesi Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Stoltenberg, Türkiye'nin aynı zamanda göçmen ve sığınmacı krizi için de kritik konumda bulunduğunu anımsattı.

"Doğu Akdeniz'de tansiyonun düşmesinden memnuniyet duyuyorum"

NATO içerisindeki farklılıklar ve anlaşmazlıkları aşmak için ittifakın önemli bir platform olduğunu belirten Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de çatışmayı önlemek için kurulan mekanizmanın bunun en önemli örneği olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, "Bu çok büyük bir şey, çünkü bu tür tansiyonlar gerçekten tehlikeli durumlara ve zararlara yol açabiliyor" dedi ve son aylarda Doğu Akdeniz'de tansiyonun azalmasından memnuniyet duyduğunu da sözlerine ekledi.