Gündem
Giriş Tarihi : 29-05-2021 00:31   Güncelleme : 03-06-2021 00:04

Erdoğan: Taksim Camii, Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selamdır

Binlerce kişinin ilk cuma namazı için bir araya geldiği Taksim Camii'nin açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taksim Camii'ni, bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam, İstanbul'un fethinin 568. yıldönümüne bir hediye olarak görüyorum" dedi.

Erdoğan: Taksim Camii, Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selamdır

Binlerce kişinin ilk cuma namazı için bir araya geldiği Taksim Camii'nin açılış programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve bazı AK Parti milletvekilleri katıldı.

"Sen buranın çocuğusun da biz başka bir yerin çocuğu değiliz"

Cami açılışında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine, "Bu güzel eserin inşasına üstlenen Sur Yapı'nın sahiplerine başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum" diyerek başladı.

Erdoğan, devamında, "Altan Elmas az önce 'Ben Taksim'in çocuğuyum' dedi. Sen buranın çocuğusun da biz başka bir yerin çocuğu değiliz. Ben de Kasımpaşa'nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Taksim Camii'ni Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam olarak görüyorum"

Camimizin inşasında kullanılan her malzeme titizlikle seçilmiştir. Taksim Camii'ni, bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam, İstanbul'un fethinin 568. yıldönümüne bir hediye olarak görüyorum. Burası İstanbul'un fethine de bir hediyedir. Asırlardır davalarına hayat vermek için kendi canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin her birine Allah'tan rahmet diliyorum. Taksim Camii, bir buçuk asırlık mücadelenin ardından ülkemize kazandırılmıştır.

"Caminin inşasını gerçekleştirmek için harekete geçtiğimizde karşımızda Gezi olaylarını bulduk"

Milletimize verdiğimiz sözlerden biri de bu caminin inşasını gerçekleştirmekti. Ancak 28 Şubat süreci ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle o dönem bu sözümüzü yerine yetiremedik. Aynı amaçla başbakan olarak tekrar harekete geçtiğimizde ise karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği an.

"Hızla bir eserimiz daha yükseliyor"

İnşallah bu arada hızla bir eserimiz daha yükseliyor. O da Barbaros Bulvarı üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni inşa ediyoruz. Onu da kısa zamanda bitireceğiz. Çünkü Barbaros oradan Beşiktaş'a indi. Şimdi de camiyi inşa ederek... Orası da âdeta bir mabetsiz beldedir. Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni yaparak orayı mabetsiz olmaktan çıkartıp oradaki Müslümanlara ibadet edebilecekleri bir yeri hazırlayacağız.

"Ezanlarımızı susturmaya, bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir"

Fitneyle, yalanla, tuzakla milletimizin kardeşliğini bozamayanlar, camilerimizi de hedef almıştır. FETÖ'nün yaptığı ihanetin benzerlerini farklı şekilde tekrarlamaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz. Şahadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı susturmaya, bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkiye'nin sadece kendi sınırlarından ibaret bir ülke olmadığının en büyük ispatı maruz kaldığı saldırılardır. Bu saldırıların hepsini de akamete uğratmayı başardık. Aynı dirayetle yolumuza devam edeceğiz. Bozguna uğrattığımız her kirli atağın yerini yenisi alacaktır, bize düşen hep doğruyu savunarak zalime karşı koymaktır.