Çevre
Giriş Tarihi : 12-06-2021 01:45   Güncelleme : 17-06-2021 03:59

Deniz salyası Lapseki'yi de vurdu: Denize girmek yasaklandı

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, yüzme alanlarından alınan numunelerin bazılarında bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine, yeni numunelerin alınacağı tarihe kadar denize girmek yasaklandı.

Deniz salyası Lapseki'yi de vurdu: Denize girmek yasaklandı

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Lapseki sahillerinden alınan numuneler sonucunda Dalyan yüzme alanı ve Kökez mevkiinde denize girmenin sakıncalı olduğu bildirildi.

Bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edildi

Konuya ilişkin Lapseki Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Çanakkale İI Sağlık Müdürlüğü'nün göndermiş olduğu 2021 yılı Yüzme Suyu İzlem Noktaları Numune Alma Takvimi doğrultusunda 31.05.2021 tarihinde Kökez Mevki Yüzme Alanı ve Dalyan Yüzme Alanından alınan deniz suyu numunelerinin, Çanakkale Halk Sağlığı Laboratuvarında yapılan analiz sonuçlarına göre; Kökez Mevki Yüzme Alanı Bölgesi: 1200 Enterokok, 1800 Escherichia Coli Dalyan Plajı Yüzme Alanı Bölgesi: 1400 Enterokok, 1600 Escherichia Coli Yüzme alanlarında bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilmiştir. Bu sebeple, 2021 yılı deniz suyu numune alma planı doğrultusuna 14.06.2021 tarihinde alınacak numuneler sonuçlanana kadar belirtilen bölgelerde denize girilmesinin yasaklanarak gerekli önlemlerin alınmasına karar verilmiştir.

Vatandaşlar salya tehdidine aldırmıyor

1400 Enterokok bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilen Dalyan yüzme alanında çocuklar denizin keyfini çıkarıyor.

Evlerde bunalan çocukların aileleriyle birlikte plaja gelerek denize girdiği görüldü.

Suyun çok güzel olduğunu ifade eden vatandaşlar, salya tehdidine aldırış etmeden deniz, güneş ve kumun tadını çıkarıyor.

İşletmeciler tedirgin: "Bu salya olayı devam ederse bizi çok zor günler bekliyor"

Koronavirüs salgınının ardından deniz salyası tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Dalyan Yüzme Alanı İşletmecisi Ogün Ustabaşı (54), sektörün sıkıntılı günler geçirdiğini belirterek, "Sezonumuz başladı. Sektörümüz tehdit altındaydı. Şu anda da salya dolayısıyla deniz kirliliği sözkonusu. Zannedersem çalışmalar başladı. İnşallah bir sonuç alırız. Sektörümüz büyük ölçüde etkilenmiş durumda. Bu salya olayı devam ederse bizi çok zor günler bekliyor. Sektörümüz içerisinde borcu olanlara Allah kolaylık versin" dedi.